Nauka

Zbliża się Festiwal Nauki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 14:00
Gdzie szukać drugiej Ziemi, dlaczego samoloty nie mają prawa latać, ile mogą kosztować pieniądze, jakie były największe wpadki nauki i jak rośliny odbierają świat? W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 21-30 września.
Zbliża się XVI Festiwal Nauki w Warszawie
Czyli tydzień, podczas którego wysłuchasz ciakwych debat, a swoje podowje otworzą najciekawsze wydziały uniwersyteckie. Będzie można porozmawiać z naukowcami o tym, czym się zajmują. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 21-30
W tym roku organizatorzy przygotowali dla nas dziesiątki debat i wykładów. Wymieńmy tlyko kilka:
21 września prof. Andrzej Udalski (Centrum Astronomiczne UW), opowie o historii poszukiwań planet pozasłonecznych i o tym, jak się je znajduje. Jakie są perspektywy odnalezienia bliźniaków Ziemi? Warto przyjść do Auli starego BUWu i posłuchać.
23 września debatować będą dr Andrzej Dąbrowski (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), dr Przemysław Biecek (Wydział Matematyki UW) oraz red. Edwin Bendyk (Tygodnik „Polityka”). Opowiedzą o tym, czy należy wierzyć statystyce, o jej prawdach i mitach. Pierwsza część debaty dotyczyć będzie tego, jak statystyka zmienia naukę w XX i XXI wieku, druga natomiast poświęcona będzie statystyce w życiu codziennym, czyli edukacji statystycznej i publicystyce opartej na danych statystycznych.
28 września dr Stanisław Bajtlik z PAN oraz prof. Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN) opowiedzą o wielkich wpadkach nauki. Jak i dlaczego do nich dochodzi do wielkich pomyłek w nauce? Jak nauka oczyszcza się z błędnych wyników? Czy można je całkowicie wyeliminować? Czy możemy być pewni, że w dzisiejszej nauce nie żyjemy w fałszywych przekonaniach wynikających z niesfalsyfikowanych „wielkich wpadek”?
Jeżeli nie mieszkają Państwo w Warszawie, nic straconego! Na portalu Polskiego Radia będzie można na żywo w streamingu obejrzeć jedną z debat 30 września. 
Szczegółowy program Festiwalu na stronie: http://www.festiwalnauki.edu.pl/
Zapraszamy!

Impreaz ciągle się rozrasta. Jest coraz dłuższa i bierze w niej udział większa liczba badaczy. Obok Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa inicjatywa popularnonaukowa w Polsce. Nad obiema patronat ma Polskie Radio S.A.

W tym roku organizatorzy przygotowali dla nas dziesiątki debat i wykładów. Wymieńmy tylko kilka:

21 września prof. Andrzej Udalski (Centrum Astronomiczne UW) opowie o historii poszukiwań planet pozasłonecznych i o tym, jak się je znajduje oraz jakie są perspektywy odnalezienia bliźniaków Ziemi. Warto przyjść do Auli starego BUW-u i posłuchać.

23 września debatować będą dr Andrzej Dąbrowski (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), dr Przemysław Biecek (Wydział Matematyki UW) oraz red. Edwin Bendyk (Tygodnik "Polityka”). Opowiedzą o jej prawdach i mitach statystyki. Pierwsza część debaty dotyczyć będzie tego, jak statystyka zmienia naukę w XX i XXI wieku, druga natomiast poświęcona będzie statystyce w życiu codziennym, czyli edukacji statystycznej i publicystyce opartej na danych statystycznych.

28 września dr Stanisław Bajtlik z PAN oraz prof. Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN) opowiedzą o wielkich wpadkach nauki. Jak i dlaczego do nich dochodzi do wielkich pomyłek w nauce? Jak nauka oczyszcza się z błędnych wyników? Czy można je całkowicie wyeliminować? Czy możemy być pewni, że dziś nie żyjemy w świecie fałszywych przekonań wynikających z niesfalsyfikowanych "wielkich wpadek”?

Jeżeli nie mieszkają Państwo w Warszawie, nic straconego! W portalu Polskiego Radia 30 września będzie można obejrzeć transmisję jednej z debat

Szczegółowy program Festiwalu na stronie: http://www.festiwalnauki.edu.pl/

Zapraszamy!

(ew)

Zobacz zapowiedź zeszłorocznego Festiwalu: