Nauka

Księżyc, Jowisz, Aldebaran. Zobacz, co na niebie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 23:00
We wtorek na swojej drodze po sferze niebieskiej Księżyc napotka najpierw Jowisza, a potem Aldebarana.
We wtorek na swojej drodze na sferze niebieskiej Księżyc napotka najpierw Jowisza, a potem Aldebarana - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Do pierwszego spotkania dojdzie 22 stycznia o godzinie 4.13 naszego czasu, kiedy do Srebrny Glob i największą planetę Układu Słonecznego będzie dzielił dystans tylko pół stopnia. "Niestety, o tej porze w Polsce oba ciała zdążą już zajść za horyzont. Na obserwacje najlepiej więc wyjść około północy lub tuż po niej. Wtedy Jowisza i Księżyc odnajdziemy około 20-25 stopni nad zachodnim horyzontem" - powiedział astronom.
 
Natomiast koniunkcję z Aldebaranem (najjaśniejszą gwiazdą z konstelacji Byka) najlepiej podziwiać wieczorem w nocy z 22 na 23 stycznia. "Kwadrans po godzinie 17, a więc około godziny po zachodzie Słońca, naszego naturalnego satelitę i Aldebarana dojrzymy ponad 40 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Oba ciała będą świecić niespełna pięć stopni od siebie" - opisał dr Olech.
 
Oczywiście - dodał naukowiec - warunkiem do dojrzenia całej trójki ciał jest dobra pogoda. Prognozy na dwie najbliższe noce nie są jednak korzystne. W całej Polsce ma panować zachmurzenie całkowite połączone z opadami śniegu.

Warto więc chyba spojrzeć na niebo. Do pierwszego spotkania dojdzie 22 stycznia o godzinie 4.13 naszego czasu, kiedy to Srebrny Glob i największą planetę Układu Słonecznego będzie dzielił dystans zaledwie pół stopnia. - Niestety o tej porze w Polsce oba ciała zdążą już zajść za horyzont. Na obserwacje najlepiej więc wyjść około północy lub tuż po niej. Wtedy Jowisza i Księżyc odnajdziemy około 20-25 stopni nad zachodnim horyzontem - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Natomiast koniunkcję z Aldebaranem (najjaśniejszą gwiazdą z konstelacji Byka) najlepiej podziwiać wieczorem w nocy z 22 na 23 stycznia. - Kwadrans po godzinie 17.00, a więc około godziny po zachodzie Słońca, naszego naturalnego satelitę i Aldebarana dojrzymy ponad 40 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Oba ciała będą świecić niespełna pięć stopni od siebie - opisuje dr Olech. Oczywiście, warunkiem ujrzenia całej trójki ciał jest dobra pogoda. Prognozy na dwie najbliższe noce nie są jednak korzystne. W całej Polsce ma panować zachmurzenie całkowite połączone z opadami śniegu.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Oko Saurona istnieje naprawdę! I ma planetę...

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 13:00
Fomalhaut b to pierwsza egzoplaneta, którą zobaczyliśmy na własne oczy. Właśnie ukazały się wyniki badań na jej temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burza z ciekłego żelaza, oto co dzieje się w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 00:01
Teleskopy kosmiczne Hubble’a i Spitzera poddały obserwacji atmosferę odległego brązowego karła. Okazuje się, że na gwiazdach tego typu znajdują się obłoki, tylko dość nietypowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpotężniejsza kosmiczna eksplozja dotknęła nas w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 17:30
A dokładnie w VIII wieku. Był to potężny rozbłysk gamma. Naukowcy znaleźli na to dowody w 2012 roku, ale, jak dotąd, nie byli pewni, co spowodowało tak potężną eksplozję.
rozwiń zwiń