Nauka

Hity muzyczne w mowie Azteków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 20:00
W meksykańskiej muzyce pojawił się nowy trend. Do współczesnych dźwięków piosenek w rytmie reggae, hip-hopu czy rocka powstają słowa w językach Indian, między innymi w tym, którym posługiwali się Aztekowie.
Indianin z plemienia Majów
Indianin z plemienia MajówFoto: Jimmy Baikovicius/Flicks/Wiki, lic. CC 2.0.

Nahuatl, popoloca, otomi czy seri - w tych właśnie językach, a nie po hiszpańsku tworzą coraz chętniej meksykańscy muzycy.

Tendencja do wykorzystywania języków meksykańskich Indian w połączeniu ze współczesną, a nie tradycyjną muzyką pojawiała się kilka lat temu i z każdym rokiem zyskuje na popularności. - To bardzo ważne, bo język to istotny element naszej tożsamości. Myśląc w określonym języku, postrzegasz świat w inny sposób - wyjaśnia Hermenegildo Lopez Castro, antropolog z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku. Jak dodaje, plemiona indiańskie, odwołując się do własnych korzeni, dostosowują się do światowych trendów.

W Meksyku istnieje około 364 języków i dialektów, z których 64 są zagrożone wymarciem. Konstytucja nie definiuje języka urzędowego, choć najczęściej używany jest hiszpański. Meksykański Narodowy Instytut Statystyki i Geografii podaje, że rdzenną mową posługuje się około 7 milionów mieszkańców kraju, czyli sześć procent obywateli. Do najpopularniejszych należą: nahuatl, maja, mixtec, zapotec i tzotzil.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA Meksyk języki obce