Nauka

Słońce kręci

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2007 09:37
Promienie Słońca ogrzewają asteroidy i przyspieszają ich wirowanie - powoli, ale skutecznie.

Niezależne prace, które ukazały się właśnie w "Nature" i "Science" dowodzą, że pędzące w przestrzeni kosmicznej obracające się asteroidy, nagrzewane promieniami Słońca, wirują coraz szybciej.

Dotyczy to szczególnie drobnych obiektów. Efekt ten był już od dawna teoretycznie przewidziany i opisany, lecz dopiero teraz – dzięki niezwykle dokładnym obserwacjom przy użyciu armady najlepszych teleskopów i badaniom za pomocą radarów – udało się to dostrzec.

Brytyjsko-amerykański zespół wziął pod lupę asteroidę PH5, o średnicy 114 m, odległą od Ziemi o 1,6 mln km i wykazał, że na skutek ogrzania jej powierzchni obraca się ona każdego roku o jedną milisekundę szybciej.

Z kolei Finowie stwierdzili, że asteroida Apollo, znajdująca się 340 mln km od nas, zwiększa prędkość wirowania o cztery tysięczne sekundy rocznie. Są to niesłychanie małe wartości, ale jeśli weźmie się pod uwagę dziesiątki milionów lat – bo taką skalą czasową operują na ogół astronomowie – to okaże się, że np. obrót PH5 za 15-40 mln lat będzie trwał nie 12 minut, jak teraz, ale 20 sekund.

Zdaniem naukowców zdobyte informacje pomogą wyjaśnić niektóre nie do końca zrozumiałe zjawiska zachodzące w ewolucji Wszechświata.
 

Źródła: BBC, ESO

Ilustracja na stronie głównej: Wikipedia.

Zobacz więcej na temat: astronomia BBC słońce
Czytaj także

Jak zniszczyć asteroidę

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2008 15:22
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie analizują jak zmierzyć się z asteroidami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2008 15:45
Asteroidy, które przemierzają nasz Układ Słoneczny, zmieniają kształty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saturn kręci się szybciej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2009 10:29
Astronomowie obliczyli nową prędkość rotacji Saturna.
rozwiń zwiń