Aktywne składniki odkryte w miąższu dyni mogą zastąpić insulinę, donoszą badacze z Chin.
Substancje zawarte w ekstrakcie z dyni stymulują regenerację komórek trzustkowych beta u szczurów z cukrzycą. Sekretem zbawiennych właściwości jest duża zawartość przeciwutleniaczy oraz substancji zwanej D-chiro-inozytolem, regulującej aktywność insuliny. Podniesienie poziomu insuliny we krwi prowadzi do obniżenia poziomu cukru, to z kolei owocuje obniżeniem ilości wolnych rodników tlenowych, uszkadzających między innymi, odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny komórki beta.
Badacze z grupy professora Tao Xia z Uniwersytetu East China wykazali, że chore na cukrzycę szczury laboratoryjne, którym podawano ekstrakt z dyni, po pewnym czasie miały w osoczu tylko o 5% mniej insuliny niż zdrowe zwierzęta. Podobnie przedstawiała się też liczba aktywnych komórek beta trzustki.
Według naukowców ekstrakt z dyni może nie tylko działać profilaktycznie u osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na cukrzycę insulinozależną, ale również ograniczać w znacznym stopniu zapotrzebowani na insulinę osób już chorych. A gra warta jest świeczki, cukrzyca jest jedną z największych zmor ludzkości, szacuje się, że chorych jest na nią blisko ćwierć miliarda osób, a więc blisko 5% mieszkańców naszej planety!
Jakub Urbański
Na podstawie: Science Direct