Nauka

Błysnęło w oddali

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2007 12:47
Gigantyczny błysk promieniowania, który zaobserwowali astronomowie, może stworzyć nową gałąź nauki.

Gigantyczny błysk promieniowania, który zaobserwowali astronomowie pod kierunkiem Duncana Lorimera z West Virginia University w Australii, może stworzyć nową gałąź nauki.

Podczas analizy promieniowania pulsarów w galaktyce Małego Obłoku Magellana, które obserwowano sześć lat temu należącym do Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) Teleskopem Parkesa, badaczy zaskoczył nagły, bardzo krótki i niezwykle silny błysk promieniowania radiowego. Zjawisko trwało zaledwie 5 milisekund, ale jego siła była niewyobrażalna: żeby wyprodukować podobna energię duża siłownia elektryczna (2 000 MW) musiałaby pracować 2 miliardy miliardów lat. Co jeszcze ciekawsze, według naukowców źródłem tej gigantycznej eksplozji był obiekt o średnicy zaledwie niespełna 1 500 kilometrów!

"Zwykle tego typu aktywność kosmiczna, kiedy patrzy się na nią z takiej odległości (3 miliardów lat świetlnych – przyp. red.) jest bardzo słabo widoczna. Ta była tak silna, że ‘oślepiła’ nasze urządzenia” – mówił profesor Matthew Bailes z Uniwersytetu Swinburne w Melbourne. Błysk mógł być wynikiem kolizji dwóch gwiazd neutronowych lub ostatnim momentem istnienia czarnej dziury, jeśli wierzyć teoriom Stephena Hawkinga, zakładającego możliwość ostatecznego unicestwienia tych obiektów wskutek parowania. Jak było naprawdę - ustalą dalsze badania.

„Można tu mówić o zupełnie nowym fenomenie astronomicznym" – ekscytują się astronomowie. Może zatem okazać się, że zaobserwowane zjawisko spowoduje powstanie zupełnie nowego działu astronomii. W przyszłości eksplozje tego typu będą dla nas łatwiejsze do zaobserwowania – w 2012 roku obserwacje nieba ma rozpocząć nowy, budowany w północnej Australii teleskop - Australian SKA Pathfinder, który może okazać się idealny do tego typu badań.

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: CSIRO Australia

Czytaj także

Marsjańskie zorze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2008 11:14
ESA bada zorze na Czerwonej Planecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najzimniej jest na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 12:01
Najzimniejsze miejsce w Układzie Słonecznym znajduje się na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szybciej niż światło

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 07:38
Astrofizycy znaleźli rzeczywiste przykłady prędkości nadświetlnej w postaci impulsów radiowych płynących z pulsara.
rozwiń zwiń