Nauka

Księżyc jakich mało

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2007 22:11
Nasz Srebrny Glob ma niezwykłe pochodzenie

Trudno wyobrazić sobie naszą planetę bez Księżyca, a właśnie okazało się, że my – Ziemianie – mamy wyjątkowe szczęście, bo jest on unikatowym obiektem we Wszechświecie. Zaledwie 5-10% układów planetarnych ma księżyce powstałe w taki sposób, w jaki narodził się Srebrny Glob. Jest on, według obowiązujących teorii, efektem kolizji jakiegoś ciała niebieskiego wielkości Marsa z młodziutką, formującą się Ziemią w czasach, gdy Słońce miało ok. 30 milionów lat. Zderzenie wybiło w przestrzeń kosmiczną ogromne masy pyłu, który na orbicie okołoziemskiej zaczął zbijać się w większe grudy, by w końcu utworzyć Księżyc.

Tymczasem najnowsze dane przekazane przez teleskop Spitzera, którymi zajęła się Nadya Gorlova z University of Florida w Gainesville wskazują, że było to wyjątkowe wydarzenie. Gdyby inne księżyce powstawały w ten sposób, w okolicach młodych gwiazd takie gigantyczne pyłowe chmury powinny być widoczne – a nie są. Obserwacjami objęto 400 gwiazd w wieku ok. 30 mln lat i tylko w jednym przypadku zarejestrowano podobne zjawisk.

Źr. NASA

Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń