Nauka

PIKNIK na wykopaliskach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2008 11:23
Na tegorocznym Pikniku Naukowym bogatą ofertę dla zwiedzających przygotowali przedstawiciele jednej z najciekawszych nauk – archeologii.

Na tegorocznym Piknik Naukowy bogatą ofertę dla zwiedzających przygotowali przedstawiciele jednej z najciekawszych nauk – archeologii.

 

Jak co roku, na Pikniku zaprezentuje się Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego. Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego od lat dokonują spektakularnych odkryć. W ostatnich latach odkopali m.in. najstarszą akademię w Aleksandrii, w egipskim Tell Farha przedfaraoński ośrodek władzy, świątynię z III tysiąclecia p.n.e. w syryjskim Tell Arbid, a także grobowiec na cmentarzysku w Kuwejcie.

Na stanowisku badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej poznamy sposoby przekazywania wiedzy przez starożytnych. Dowiemy się, jak wyglądała nauka rzemiosła w starożytnym Egipcie i w Mezopotamii, poznamy egipskie i mezopotamskie teksty, tzw. "uwagi nauczycieli". Dzieci nauczą się wytwarzać pieczęcie cylindryczne  z modeliny.

Studenckie Koło Naukowe Archeologii Bliskiego i Środkowego Wschodu Šarkun Z Instytutu Archeologii UW przygotuje dla zwiedzających „mini-wykopaliska”, na których samodzielnie będzie można wykopać drobne przedmioty (skarabeusze, fragmenty glinianych tabliczek). Goście Koła Naukowego Šarkun nauczą się także wylepiać z gliny starożytne figurki wotywne, będą mogli zagrać w zrekonstruowaną starożytną, mezopotamską grę, a także zapoznać się z bliskowschodnią kuchnią.

Studenckie Koło Naukowe Starożytnego Egiptu „KeMeT” z Instytut Archeologii UW zaprezentuje z kolei rekonstrukcję świątyni egipskiej. Będziemy mieli okazję zobaczyć pylon (bramę prowadzącą w starożytnym Egipcie do wnętrza świątyni), a także posąg boga Amona. Po wejściu do namiotu przez pylon goście obejrzą postery, informujące jak wyglądała taka świątynia w pełnym wymiarze. Inne plakaty zaprezentują nam świątynie w Edfu i Deir El-Bahari oraz ich badaczy. Najmłodsi będą mogli poznać egipskie bóstwa dzięki specjalnym kolorowankom.

 

 

''Akropol. Źr. Wikipedia.

Aby dopełnić obrazu polskich osiągnięć w basenie Morza Śródziemnego, warto wybrać się do namiotu Polsko-Libańskiej Misji Archeologicznej. Zapoznamy się tam z warsztatem archeologa Bliskiego Wschodu, weźmiemy udział w składaniu repliki mozaiki ze stanowiska Chhim w Libanie (na zasadzie puzzli) i nauczymy się rekonstruować kształt starożytnego naczynia glinianego na podstawie jego fragmentu. Inną atrakcją będzie wystawa zdjęć wielkoformatowych, pokazujących poszukiwanie nowych stanowisk archeologicznych na terenie prowincji Kharroub w Libanie. W kąciku kultury libańskiej poznamy współczesną kulturę Libanu. Zwiedzający będą mogli spróbować potraw, zapalić nargilę i przymierzyć libańskie stroje.

W inną stronę globy przeniesie nas Studenckie Koło Naukowe Puerta del Sol z
Instytutu Archeologii UW. W ich namiocie zobaczymy pokaz zdjęć z Peru i Boliwii, spróbujemy tradycyjnych potraw meksykańskich i peruwiańskich, poznamy starożytne systemy zapisu liczb, biorąc udział w warsztatach kipu i pisma Majów. Cywilizację Majów na Pikniku studenci przybliżą we współpracy z Ambasadą Meksyku.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN przygotuje dla zwiedzających „mini-wykopaliska”, na których nauczą się archeologicznej dokumentacji danych. Odkrywcy otrzymają „Certyfikaty autentyczności” własnoręcznie wydobytych zabytków. Dowiemy się, dlaczego archeolodzy z dużym nakładem pracy z drobnych fragmentów rekonstruują wyroby garncarskie. Poznamy również „tajemnice numizmatyki”. Dowiemy się, dlaczego niszczono wczesnośredniowieczne monety i jak na podstawie fragmentu dedukować o całości dawnego środka płatniczego.

(mak)

 

  


 

Czytaj także

Matematyka i my

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2007 09:30
Piknik Naukowy Radia BIS.
rozwiń zwiń