Zajęcia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego „Sowy Polski”. Ewa Szkurłat odwiedziła jedno z przedszkoli, które bierze udział w projekcie:
- Sowa ma wielkie oczy…
- Ma skrzydła świecące i wielkie.
- Niektóre sowy mieszkają w dziupli, a niektóre w kapliczkach i na wieżach.
Barbara Draus – dyrektor Fundacji WIE w Krakowie: - Sowy to zwierzęta o skrytym trybie życia. Są grupą tajemniczą i nieznaną, stąd też często źle kojarzoną i źle postrzeganą. Sowy lubią miejsca, których człowiek trochę się obawia, np. stary park nocą czy cmentarz. Niestety, do dzisiaj sowy są tępione, wyrzucane ze swoich miejsc bytowania, np. ze strychów, wież kościelnych; wycinane są drzewa, gdzie znajdują się gniazda.
Magdalena Szery z krakowskiej Fundacji WIE: - Warsztaty przeprowadzamy na terenie całej Polski, ponieważ odbywają się one w ramach realizacji projektu „Sowy Polski”, możemy przeprowadzać warsztaty na terenie przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.
Barbara Draus: - Tak naprawdę działania już są realizowane prawie od 5 lat, natomiast kolejne wznowienie projektu „Sowy Polski” rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Będzie trwał do lipca przyszłego roku.
Jakie działania będzie obejmował ten projekt?
Barbara Draus: - Powtórne wydanie pakietu edukacyjnego, ciekawy materiał dydaktyczny, który zawiera zarówno scenariusze zajęć jak i domina, gry ruchowe, planszowe. Przeprowadzamy bezpłatne warsztaty, również dla społeczności lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem leśników, pracowników parków narodowych i krajobrazowych.
- Najmniejsza sowa – sóweczka jest wielkości ptaków, które można widzieć w karmiku. Największa sowa – puchacz jest niewiele mniejszy id orła.
Magdalena Szery: - Czy uczymy, to może za dużo powiedziane, staramy się im pokazać, że istnieją takie ptaki jak sowy. Również poruszamy tematy aktywnej ochrony sów, wywieszania budek, tego wszystkiego co pozwala sowom w Polsce istnieć mimo tego, że zabieramy im naturalne środowisko coraz bardziej.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży są prowadzone w dziesięciu województwach. Do końca listopada można też zgłaszać udział w konkursach: „Sowi las” i „Sówka, mądra główka”. Szczegóły na stronie www.sowy.eco.pl