Młodzi mężczyźni różnie zapamiętują sygnały wysyłane im przez kobiety. Według naukowców z University of Iowa nawet, jeśli kobieta wyraźnie daje znać osobnikowi płci przeciwnej o swoim zainteresowaniu bądź jego braku, on i tak może zapomnieć treści przekazu.
Z badania wynika, że ogólnie młodzi mężczyźni są całkiem nieźli w przypominaniu sobie, czy ich rówieśniczki wykazywały nimi zainteresowanie czy nie. Ich pamięć była szczególnie wyostrzona, gdy kobiety były atrakcyjne, ubrane prowokacyjnie i gdy wykazywały zainteresowanie poprzez swoją postawę.
Naukowcy zbadali jednak zmiany w przypominaniu sobie przez mężczyzn sygnałów wysyłanych przez kobiety i odkryli dwie ważne korelacje: mężczyźni, którzy częściej wchodzili w poważne relacje lepiej zapamiętywali sygnały wysyłane przez kobiety. Z kolei mężczyźni, którzy zostali ocenieni, jako bardziej agresywni na tle seksualnym, uzyskali znacznie gorsze wyniki.
W badaniu wzięło udział 232 mężczyzn, których średnia wieku wynosiła 19 lat. Pokazano im zdjęcia kobiet, różniące się pod względem atrakcyjności, stroju i tego czy wyrażały zainteresowanie. Następnie pokazano im te same zdjęcia, wraz z nowymi, przedstawiające te same kobiety, które wysyłały jednak sygnały o przeciwnym znaczeniu. Uczestnicy badania zostali zapytani, które ze zdjęć widzieli za pierwszym razem.
- Śledzenie i pamiętanie emocji partnera może odgrywać rolę w inicjowaniu i podtrzymywaniu poważnej relacji. Podobnie zapominanie czy kobieta wykazywała seksualne zainteresowanie, mogłoby skłonić niektórych mężczyzn do kontynuowania niechcianych zalotów i wpędzić ich we frustrację, jeśli obiekty adoracji nie będą reagowały zgodnie z ich oczekiwaniami - powiedziała Teresa Treat, psycholog z UI College of Liberal Arts and Sciences.
Treat ostrzega jednak, że męskie "zapominanie" o sygnałach wysyłanych przez kobiety nie stanowi usprawiedliwienia dla niechcianych zalotów. Statystyki przeprowadzone przez amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości pokazują, że prawie jedna na cztery kobiety doświadcza w okresie studiów próby gwałtu lub gwałtu. Celem tego typu badań jest stworzenie lepszych strategii prewencyjnych, zapobiegających przestępstwom na tle seksualnym.
Badanie zostało opublikowane w "Applied Cognitive Psychology".
(ki)