Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym ma dwa główne cele - mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, profesor Zbigniew Marciniak. Pierwszy to poprawa jakości kształcenia na uczelniach, a drugi to lepsze dopasowanie kierunków kształcenia do wymogów rynku pracy. Nowelizację podpisał wczoraj prezydent Bronisław Komorowski.
Wiceminister zwraca uwagę, że nowelizacja ma na celu dopasować przepisy do życia. Nie zgadza się z twierdzeniem, że studiowanie się nie opłaca. - Studia nie dają doświadczenia zawodowego, ale dają przygotowanie - podkreśla. W znowelizowanej ustawie przewidziano, że uczelnie będą miały obowiązek śledzenia losów zawodowych swych absolwentów i publikowania wyników. Będzie więc można się zorientować, po skończeniu którego kierunku łatwiej jest dostać pracę.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy nowelizacji wprowadzające opłaty za drugi kierunek studiów. Zbigniew Marciniak powiedział w "Sygnałach Dnia", że jest spokojny o werdykt Trybunału. Zapewnia, że nie ogranicza to możliwości poszerzania wiedzy najzdolniejszym studentom.
>>> Przeczytaj pełen zapis rozmowy ze Zbigniewem Marciniakiem
Nowelizacja przewiduje też reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz lepsze powiązanie świata akademickiego z rynkiem pracy.
Wiceminister broni też koncepcji, by zakazać pracownikom naukowym zatrudniania się na kilku uczelniach. - Dojeżdżający profesor i kadra naukowa to nie jest uczelnia, która ma taki sam poziom nauczania, jak inne - wyjaśnia. Uczelnie mają trzy lata na dostosowanie się do tego przepisu
Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.
(ag)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Kształcić z głową" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.
"Sygnały Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.
Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.