Nauka

Księżyc będzie miał halo

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 12:40
Wraz z Księżycem zbliżającym się do pełni, rośnie szansa na zobaczenie jasnego halo - informuje SpaceWeather.com.
Halo wokół Księżyca.
Halo wokół Księżyca.Foto: Hustvedt/Wiki.

Halo to zjawisko zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy Księżyca lub Słońca. Jest to świetlisty krąg, najczęściej o rozmiarze 22 stopni, który może być albo biały albo przybierać barwy tęczy - z kolorem czerwonym po stronie wewnętrznej, a fioletowym na zewnątrz.

Za jego powstawanie odpowiedzialne są kryształki lodu znajdujące się w wysokich chmurach pierzastych lub we mgle lodowej. Światło Słońca i Księżyca załamuje się w tych kryształkach i tworzy halo.

Zjawisko halo nie jest jedynym, jakie można obserwować na skutek załamania światła w kryształkach lodu. W zależności od kształtu tych kryształków i ich obfitości można zobaczyć halo o rozmiarze 46 stopni, słońca poboczne i podsłońce, słup słoneczny czy różnego rodzaju łuki i kręgi.
Mroźne i zimowe noce oraz pełnia Księżyca to idealny przepis na księżycowe halo.

Najbliższa pełnia wypada 7 lutego o godz. 22.54, a więc nadchodzące, wciąż jeszcze mroźne noce, to bardzo dobry czas, by spojrzeć w górę i sprawdzić, czy wokół Srebrnego Globu nie widać któregoś z opisanych zjawisk.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: astronomia słońce
Czytaj także

W oczekiwaniu na wielką pełnię. Księżyc zbliża się do Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 17:40
W sobotę będzie można podziwiać wyjątkowo duży i jasno świecący Księżyc. Tego dnia bowiem Srebrny Glob będzie najbliżej Ziemi, a jednocześnie będzie w pełni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziwy na niebie: całkowite zaćmienie Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 16:33
W jednej linii ustawiły się: Słońce, Księżyc i Ziemia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księżycowe minerały występują na Ziemi. Wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 11:24
Ostatni z minerałów, które - jak sądzono, występują wyłącznie na Księżycu - odkryto w północno zachodniej części Australii. Zidentyfikowali go tamtejsi naukowcy, o czym informują na łamach "Geology".
rozwiń zwiń