Nauka

Zobacz młody Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 14:45
Wieczorem nadarzy się okazja dojrzenia bardzo młodego Księżyca świecącego tuż obok jasnej Wenus - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Wieczorem, 22 maja, nadarza się okazja dojrzenia bardzo młodego Księżyca świecącego tuż obok jasnej Wenus - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
"Dojrzenie młodego Księżyca, którego wiek, czyli odległość czasowa od nowiu, nie przekracza doby jest zawsze sporym wyzwaniem. W takiej sytuacji wąski sierp naszego naturalnego satelity zachodzi niedługo po zachodzie Słońca i świeci na tle łuny wieczornej, zwykle bardzo nisko nad horyzontem. Dostrzeżenie go w takich warunkach nie jest więc łatwe" - zauważył astronom.
 
Dodał, że w tym miesiącu do próby obserwacji młodego Księżyca zachęca jego złączenie z jasną planetą Wenus, która będzie świecić tylko pięć stopni od niego.
 
"Na obserwacje warto wyjść we wtorek około godziny 21 naszego czasu. Oba ciała będą świecić kilka stopni nad północno-zachodnim horyzontem. Wenus będzie znajdować się pięć stopni nad Księżycem" - radził dr Olech.

- Dojrzenie młodego Księżyca, którego wiek, czyli odległość czasowa od nowiu, nie przekracza doby jest zawsze sporym wyzwaniem. W takiej sytuacji wąski sierp naszego naturalnego satelity zachodzi niedługo po zachodzie Słońca i świeci na tle łuny wieczornej, zwykle bardzo nisko nad horyzontem. Dostrzeżenie go w takich warunkach nie jest więc łatwe - zauważył astronom. 

Dodał, że w tym miesiącu do próby obserwacji młodego Księżyca zachęca jego złączenie z jasną planetą Wenus, która będzie świecić tylko pięć stopni od niego. - Na obserwacje warto wyjść we wtorek około godziny 21 naszego czasu. Oba ciała będą świecić kilka stopni nad północno-zachodnim horyzontem. Wenus będzie znajdować się pięć stopni nad Księżycem - radzi dr Olech.

 

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: astronomia słońce Warszawa
Czytaj także

Zobacz, jak ewoluował Księżyc (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 00:01
Wydaje nam się, że Srebrny Glob w ogóle się nie zmienia. Tymczasem ma za sobą 4,5 mld lat burzliwej historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowo wielka pełnia Księżyca!

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 10:03
Najbliższa pełnia Księżyca pokrywa się z minimalną odległością naszego satelity od Ziemi, przez co będzie najbliższą Ziemi pełnią w roku 2012.
rozwiń zwiń