Nauka

Polacy badają Egipt od 150 lat!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 00:01
Postać hrabiego Michała Tyszkiewicza (1828-1897), pioniera polskich badań wykopaliskowych w Egipcie, a także zabytki odzyskane w ich wyniku widnieją na nowej serii znaczków pocztowych "150 lat pierwszych polskich odkryć w Egipcie”.
Nasze morze ociepla się najszybciej na świecie i staje się coraz mniej słone. Dlatego pływa w nim coraz więcej groźnych bakterii przecinkowców, które wywołują zatrucia pokarmowe, zapalenie żołądka i jelit – donosi "Gazeta Wyborcza".
Takie są ustalenia międzynarodowej grupy specjalistów opublikowanych w najnowszym "Nature Climate Change".
 
Jak przypomina "GW", badacze IMGW ustalili z kolei, że z powodu ocieplenia powinniśmy się spodziewać masowego zakwitu glonów, w tym groźnych sinic. Będzie też coraz więcej dni sztormowej pogody, a za kilkadziesiąt lat może dojść do zalania Żuław, ujścia Odry i nizinnych rejonów środkowego Wybrzeża.
 

Poczta Polska wyemitowała cztery rodzaje znaczków w tej serii o wartości 1,55 PLN, 1,95 PLN, 2,40 PLN i 3 PLN. Wydrukowano je na papierze fluorescencyjnym w formacie 31,25x43 mm, w arkuszach po 4 sztuki. Nakład wynosi 240 tysięcy.

Znaczkom towarzyszy stylizowana koperta i datownik. Autorką projektu jest Marzanna Dąbrowska. Prezentowane na znaczkach zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dzięki wykopaliskom Tyszkiewicza powstała pierwsze polska znacząca kolekcja zabytków egipskich. Był on jedynym Polakiem stojącym na czele wykopalisk w XIX-wiecznym Egipcie. Hrabia otrzymał oficjalną zgodę od ówczesnego władcy Mohameda Saida-Baszy na badania. Kopał pośród ruin świątyni w Karnaku, nekropolii w Sakkarze i grobowca w Tebach Zachodnich.

Zdaniem współczesnych naukowców, jak na swoje czasy, badacz wykazał się sporym profesjonalizmem w czasie prac terenowych. Bogata kolekcja Tyszkiewicza trafiła po jego śmierci do muzeów i prywatnych kolekcjonerów w całej Europie.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)