W 2013 pierwsza terapia komórkami pluripotentnymi
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku zostanie wypróbowana nowa terapia komórkami macierzystymi.
Pluripotentne komórki macierzyste powstają wówczas, kiedy naukowcy cofną dorosłe, w pełni wykształcone komórki do etapu, kiedy ich przyszłość był jeszcze przed nimi. Taka pluripotentna komórka macierzysta może zmienić się w dowolną komórkę organizmu.
Nowatorska terapia, jeśli się powiedzie, będzie prawdziwym kamieniem milowym w historii medycyny. Umożliwi odtwarzanie tkanek, a może nawet całych organów z komórek ich właścicieli.
W 2006 roku Shinya Yamanaka cofnął do stanu pluripotentnego komórki skóry. To była wspaniała wiadomość dla medycyny. Dotąd komórki macierzyste pozyskiwano z kontrowersyjnych źródeł (głównie embrionów). Okazało się, że bezcenne komórki można pozyskiwać bez łamania zasad etycznych. Yamanaka otrzymał zaś Nagrodę Nobla w 2011 roku.
Na czym będzie polegała terapia? Ma dostarczyć płytki krwi chorym na raka, zapobiegając niekontrolowanym krwotokom i pomagając w regeneracji tkanek. Ale zanim płytki krwi z komórek pluripotentnych zostaną podane chorym, wypróbują je zdrowi ochotnicy, aby upewnić się, że na pewno są tolerowane przez organizm.
Pluripotentne komórki macierzyste powstają wówczas, kiedy naukowcy cofną dorosłe, w pełni wykształcone komórki organizmu do etapu, kiedy ich funkcja była jeszcze nieokreślona. Taka pluripotentna komórka macierzysta może zmienić się w dowolną komórkę organizmu.
Nowatorska terapia, jeśli się powiedzie, będzie prawdziwym kamieniem milowym w historii medycyny. Umożliwi odtwarzanie tkanek, a może nawet całych organów z komórek pobranych od ich właścicieli.
W 2006 roku Shinya Yamanaka cofnął do stanu pluripotentnego komórki skóry. To była wspaniała wiadomość dla medycyny. Dotąd komórki macierzyste pozyskiwano z kontrowersyjnych źródeł (głównie embrionów). Okazało się, że bezcenne komórki można też zdobyć bez łamania zasad etycznych. Yamanaka został już doceniony i otrzymał Nagrodę Nobla w 2012 roku.
Na czym będzie polegała terapia? Ma dostarczyć płytki krwi chorym na raka, zapobiegając niekontrolowanym krwotokom i pomagając ich organizmom w regeneracji tkanek. Ale zanim płytki krwi z komórek pluripotentnych zostaną podane chorym, wypróbują je zdrowi ochotnicy, aby upewnić się, że na pewno są tolerowane przez organizm.
(ew/Newscientist)