Nauka

Nowa "oddychająca" tkanina

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 07:00
Naukowcy nie ustają w pogoni za materiałem przyszłości. Właśnie wykonali kolejny krok.

Poliester obustronnie zmodyfikowany dwutlenkiem tytanu można przekształcić w złożoną technologicznie nowoczesną tkaninę, która aktywnie będzie wydalać wodę, w dodatku wyłącznie w jednym kierunku.

Nowy materiał z jednej strony będzie zawsze suchy, a z drugiej wilgotny - informuje "Journal of Materials Chemistry". Obmyślona właśnie "oddychająca tkanina" działa jednak nieco inaczej od tych, które znamy.

Większość dziś oferowanych "oddychających" produktów odzieżowych jest uszyta z tkanin, które transportują wodę z jednej strony na drugą - dzięki różnicy temperatur lub gradientowi stężenia różnych związków chemicznych. Naukowcy z Deakin University (Australia) opracowali tymczasem poliestrową tkaninę, która potrafi aktywnie i jednokierunkowo transportować wodę z jednej strony materiału na drugą bez względu na temperaturę czy skład chemiczny cieczy.

Poliester pokryto obustronnie cienką warstwą dwutlenku tytanu (TiO2) i organosilanów, dzieki czmu uzyskano silnie hydrofobową (odpychającą wodę) powierzchnię. Następnie jedną stronę materiału naświetlano ultrafioletem (UV), który aktywował TiO2 i indukował reakcję chemiczną w warstwie modyfikującej, która stawała się hydrofilowa, a zatem wodolubna.

W konsekwencji tych działań, jedna strona tkaniny była hydrofilowa , a druga - silnie hydrofobowa. Każda kropla wody, która spadała na powierzchnię hydrofobową, natychmiast była przepychana przez tkaninę na hydrofilową stronę poliestru. Przenikanie wody w odwrotnym kierunku nie było możliwe.

Według naukowców, nowy "oddychający" poliester powinien niebawem trafić do produkcji, gdyż znacznie przewyższa swymi właściwościami dotychczas oferowane tkaniny, z których szyta jest najnowocześniejsza odzież sportowa, turystyczna czy też wojskowa. 

(ew)

Zobacz więcej na temat: Australia
Czytaj także

Ubrani w spray

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 09:05
Koszulka w sprayu? Naukowcy stworzyli właśnie nowy materiał.
rozwiń zwiń