Nauka

Rynki finansowe chcą pokonać prędkość światła

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 14:00
Działalność instytucji finansowych może się zmienić z powodu ograniczeń, jakie narzuca nieprzekraczalna prędkość światła. Szybciej informacje nie popłyną!
Rynki finansowe chcą pokonać prędkość światła
Foto: SXC

 

Jak informuje serwis "BBC News/Science & Environment", prowadzony przez odpowiednio zaprogramowane komputery "handel wysokiej częstotliwości" (high frequency trading) polega na automatycznym składaniu zleceń kupna i sprzedaży zgodnie z algorytmem. Często decydujące znaczenie ma różnica cen określonego instrumentu finansowego na dwóch oddalonych od siebie geograficznie rynkach. W takim przypadku odległość i prędkość, z jaką wędrują sygnały, może odgrywać dużą rolę.

Latencja - czyli czas opóźnienia, z jakim sygnał dociera z jednego globalnego centrum finansowego do innego - daje w handlu pewnym lokacjom istotną przewagę. Szanse na ulepszenie światłowodowych sieci przesyłowych są już jednak niewielkie, bo sygnały osiągają przeciętną prędkość sięgającą 90 proc. prędkości światła. Co robić? Alexander Wissner-Gross z Harvard University poinformował, że instytucje finansowe poszukują sposobu wykorzystania ograniczeń narzucanych przez prędkość światła.

Pierwsze, opublikowane w roku 2010 rozwiązanie Wissnera-Grossa polegało na lokalizowaniu nowych centrów finansowych dokładnie w połowie drogi pomiędzy starymi - dzięki temu można by z największym prawdopodobieństwem taniej kupować i drożej sprzedawać. Także mniej ekstremalne podejście, polegające na wyborze lokalizacji tylko zbliżonych do idealnych oznacza, że mogą się pojawić nowe, rozkwitające centra finansowe choćby na niewielkich wysepkach czy w górach. Lokalizacja może się stać rodzajem bogactwa naturalnego, a firmy, które jako pierwsze skorzystają z dobrych lokalizacji zyskają przewagę nad innymi.

(ew/pap)

Czytaj także

Jan Krzysztof Bielecki: rząd spóźnił się z reformą OFE

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2011 08:00
W wywiadzie dla portalu Onet doradca ekonomiczny premiera Jan Krzysztof Bielecki wyraził opinię, że tą sprawą można było zająć się wcześniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afrykańskie niepokoje szansą dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 12:00
Kryzys, z którym obecnie zmaga się Egipt może mieć pozytywne skutki dla wszystkich państw arabskich oraz przynieść nowe możliwości dla naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś uwalnia większość cen, kontroluje nadal "ważne" towary

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 13:09
Wśród tych towarów i usług, których ceny nadal będą określane przez państwo, są: mleko, chleb, mięso, produkty naftowe, usługi komunalne, notarialne, usługi w sferze edukacji, niektóre usługi medyczne i inne.
rozwiń zwiń