Nauka

Misja na Marsa zagrożona przez biurokrację?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 09:00
Do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA nie dotarło oficjalne pismo od NASA z propozycją wspólnej misji marsjańskiej w 2018 roku. Z tego powodu ESA nie może więc rozpocząć konstruowania sprzętu i instrumentów na potrzeby lotu.

O biurokratycznej przeszkodzie poinformowała BBC. Brak oficjalnego zaproszenia z Waszyngtonu oznacza iż ESA nie może liczyć na gwarancje sfinansowania przedsięwzięcia po stronie NASA. Rozpoczęcie wspólnych prac już odkładano ze względu na problemy NASA z zebraniem kilku miliardów dolarów koniecznych funduszy.

Wspólna misja, nazwana w Europie ExoMars, miała stanowić połączenie dwóch odrębnych programów lotów na Marsa. W pierwszym z nich, zaprojektowanym przez ESA, w 2016 roku nad Czerwoną Planetą miał znaleźć się satelita, poszukujący w jej atmosferze metanu i innych gazów śladowych. Ich obecność świadczyłaby o możliwości powstania życia na Marsie. Z kolei NASA zaplanowała dostarczenie lotem na Marsa w 2018 roku uniwersalnego pojazdu lądowego - łazika - o dużym zasięgu, możliwościach trakcyjnych i badawczych. Pojazd ten miałby poszukiwać śladów życia na powierzchni planety.

Europejskie firmy aerokosmiczne ostrzegają, że dalsze opóźnienia spowodują iż zostanie zbyt mało czasu na skonstruowanie sprzętu i wyposażenia do misji. Według informacji BBC, przemysł nie może już dłużej czekać na zamówienie na główne komponenty satelity i instrumenty łazika. Jeśli opóźnienie będzie dalej się przedłużać, wówczas terminy wystrzelenia zarówno satelity w 2016 roku jak i statku-matki łazika w 2018 roku będą zagrożone. Co będzie dalej?

(ew)

Zobacz więcej na temat: BBC esa Europa firma NASA
Czytaj także

Wszyscy jesteśmy Marsjanami? Naukowcy sprawdzą

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 12:00
Wielu planetologów od wielu lat uważa, że życie na Ziemię mogło zostać przyniesione z Marsa, przez meteoryty. Sprawdzi to grupa naukowców z prestizowych Massachusetts Institute of Technology i Harvard University.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy zrobili najlepszy łazik marsjański na świecie!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 10:00
Jesteśmy łazikową potęgą. Magma2, sonda zbudowana na Politechnice Białostockiej, zwyciężyła w prestiżowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA. Dwa inne polskie łaziki zajęły 4. i 6. miejsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twarz Gandhiego na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 14:00
Od kiedy Google uruchomiło aplikację Google Mars (odpowiednik Google Earth), każdy może poszukać na Czerwonej Planecie niezwykłych ziemnych tworów. Są już efekty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucyjny łazik marsjański czeka na start

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 14:00
Kolejny łazik, który wyląduje na Marsie i będzie go badał, jest już na Florydzie. NASA przygotowuje urządzenie do jesiennego startu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazik marsjański w Sejmie. Wynalazcy zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 15:01
"Projekt jest typowo studencką konstrukcją. Zawieszenie jest wykonane z cewników medycznych, które doskonale pracują jako amortyzacja".
rozwiń zwiń