Informatyk, który był legendą popkultury
Rewolucjoniści umierają młodo – zwłaszcza rewolucjoniści tej klasy. Steve Jobs był wizjonerem, który zmienił nie tylko technologię, ale i kulturę współczesną.
Każdy, kto miał w rękach iPhone'a, iPoda czy iPada , wie, jakie są użyteczne, a przy tym jak pięknie i solidnie są wykonane. Białe z jabłuszkiem urządzenia stały się częścią kultury masowej. Inni producenci mogli tylko podążać za tym szczupłym informatykiem w okrągłych okularkach. Jobs jak nikt inny potrafił odgadywać potrzeby konsumentów. Czego się nie dotknął, zamieniał to w złoto.
Od zera do bohatera
Kariera Jobsa, „Wielkiego Innowatora”, rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy wraz ze Stevem Wozniakiem zbudował komputer Apple 1. Maszyna nie miała klawiatury ani monitora. Kolejny komputer powstał rok później, w 1977 roku i był już hitem. Jobs pokazał wówczas, że potrafi docenić potencjał raczkujących technologii, wprowadzając interfejs graficzny i coś, co stanie się myszką. - W tamtych czasach, z całą pewnością nie mieliśmy pojęcia, że komputer osobisty będzie któregoś dnia miał wystarczająco dużo pamięci, by przechować w niej piosenkę lub film - wspomina wspólniek Jobsa, Steve Wozniak .
Na rynek trafiły Apple Iie i Apple III, Mimo to, dziś uważa się, że obaj panowie rozpoczęli w roku 1977 komputerową rewolucję. Kontynuowano ją, wydając takie produkty jak Apple IIe (poprawiona wersja drugiej maszyny firmy) i Apple III, które w latach 1980. cieszyły się olbrzymią popularnością. Mimo to pod koniec 1985 roku z powodu wewnętrznych sporów w firmie, Wielki Innowator zostaje odwołany z funkcji szefa oddziału Macintosh.
Era „post-PC” to była era Jobsa
Wrócił dekadę później – tylnymi drzwiami. Po odejściu z Macintosha założył firmę NeXT Computer Inc., która okazała się jedną z jego największych porażek (NeXT stworzył jednak podwaliny pod Mac OS X). Wielkim sukcesem było natomiast wykupienie firmy The Graphics Group, której nazwę zmieniono później na Pixar . To jednak firma NeXT sprawiła, że Jobs ponownie związał się z „Jabłkiem”. Apple w roku 1996 wykupiło NeXT za 429 milionów dolarów, a Jobs w ciągu roku przejął władzę w firmie.
Potem historia Jibsa to tylko strumień sukcesów i nazwy kolejnych złotonośnych modeli. Prawdziwym przebojem były iPod i iTunes, które wprowadzono w 2001 roku. iPod nie był pierwszym odtwarzaczem mp3 na rynku, ale szybko stał się kultowy, wytyczając nowe trendy. Podobnie było potem z telefonem i tabletem.
„Zmarł wielki wizjoner”
Steve Jobs od siedmiu lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł na raka trzustki w wieku 56 lat. Zaledwie.
- Jesteśmy pogrążenie w głębokim żalu, ogłaszając, że Steve Jobs zmarł – ogłosiła firma Apple. - Jego inteligencja , pasja i energia były źródłem niekończących się innowacji, które wzbogaciły nasze życie. Świat jest lepszy z powodu Steve'a.
Steve Jobs ostatecznie opuścił Apple'a w sierpniu. - Zawsze wiedziałęm , że kiedy nadejdzie taki dzień, w którym nie będę mógł spełniać swoich obowiązków jako szef Apple, ja pierwszy was o tym poinformuję – pisał Jobs w pożegnalnym liście do załogi Apple'a. - Niestety, ten dzień nadszedł.
- Apple stracił wizjonera i genialnego twórcę, a świat stracił niezwykłego człowieka – powiedział Tim Cook, nowy szef firmy, który przejął schedę po Jobsie.
- Dziękuję, że byłeś moim mentorem i przyjacielem. Dziękuję, że pokazałeś, że to, co budujesz, może zmienić świat. Będzie mi cię brakowało - napisał na Facebooku Mark Zuckerberg . Do chwili obencej polubiło mu ten status 267 tys. osób.
Każdy, kto miał w rękach iPhone'a, iPoda czy iPada , wie, jakie są użyteczne, a przy tym jak pięknie i solidnie wykonane. Białe urządzenia z jabłuszkiem stały się częścią kultury masowej.
Inni producenci mogli tylko podążać za tym szczupłym informatykiem w okrągłych okularkach. Jobs jak nikt inny potrafił odgadywać potrzeby konsumentów. Czego się nie dotknął, zamieniał to w złoto.
Od zera do bohatera
Kariera Jobsa, „Wielkiego Innowatora” rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy wraz ze Stevem Wozniakiem zbudował komputer Apple 1. Maszyna nie miała klawiatury ani monitora. Kolejny komputer powstał rok później i był już hitem. Jobs pokazał wówczas, że potrafi docenić potencjał raczkujących technologii, wprowadzając interfejs graficzny oraz coś, co wkrótce miało stać się myszką. - W tamtych czasach nie mieliśmy pojęcia, że komputer osobisty będzie któregoś dnia miał wystarczająco dużo pamięci, by przechować w niej piosenkę lub film - wspomina wspólnik Jobsa, Steve Wozniak .
Mimo to, dziś uważa się, że obaj panowie rozpoczęli w roku 1977 komputerową rewolucję. Kontynuowano ją, wydając takie produkty jak Apple IIe (poprawiona wersja drugiej maszyny firmy) i Apple III, które w latach osmiedziesiątych cieszyły się olbrzymią popularnością. Mimo to pod koniec 1985 roku, z powodu wewnętrznych sporów w firmie, "Wielki Innowator" zostaje odwołany z funkcji szefa oddziału Macintosh.
Era „post-PC” to era Jobsa
Wrócił dekadę później – tylnymi drzwiami. Po odejściu z Macintosha założył firmę NeXT Computer Inc., która okazała się jedną z jego największych porażek (NeXT stworzył jednak podwaliny pod Mac OS X). Wielkim sukcesem było natomiast wykupienie firmy The Graphics Group, której nazwę zmieniono później na Pixar . To jednak firma NeXT sprawiła, że Jobs ponownie związał się z „Jabłkiem”. Apple w roku 1996 wykupiło NeXT za 429 milionów dolarów, a Jobs w ciągu roku przejął władzę w firmie.
Potem historia Jobsa to tylko strumień sukcesów i nazwy kolejnych złotonośnych modeli. Prawdziwym przebojem były iPod oraz iTunes, które wprowadzono w 2001 roku. iPod nie był pierwszym odtwarzaczem mp3 na rynku, ale szybko stał się kultowy, wytyczając nowe trendy. Podobnie było potem z telefonem i tabletem.
„Zmarł wielki wizjoner”
Steve Jobs od siedmiu lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł na raka trzustki w wieku zaledwie 56 lat. - Jesteśmy pogrążeni w głębokim żalu, ogłaszając, że Steve Jobs zmarł – poinformowała firma Apple. - Jego inteligencja , pasja i energia były źródłem niekończących się innowacji, które wzbogaciły nasze życie. Świat jest lepszy z powodu Steve'a.
Steve Jobs ostatecznie opuścił "Jabłko" w sierpniu. - Zawsze wiedziałem, że, kiedy nadejdzie taki dzień, w którym nie będę mógł spełniać swoich obowiązków jako szef Apple, to jako pierwszy was o tym poinformuję - pisał w pożegnalnym liście do załogi Apple'a. - Niestety ten dzień nadszedł.
- Apple stracił wizjonera i genialnego twórcę, a świat stracił niezwykłego człowieka – powiedział Tim Cook, nowy szef firmy, który przejął schedę po Jobsie.
- Dziękuję, że byłeś moim mentorem i przyjacielem. Pokazałeś mi, że to, co budujesz, może zmienić świat. Będzie mi Ciebie brakowało - napisał na Facebooku Mark Zuckerberg . Do chwili obecnej polubiło ten status 267 tys. osób.
(ew/livescience.com/news.discovery.com/facebook .com)
Steve Jobs opowiada o swoim życiu (aby zobaczyć polskie napisy, kliknij w ikonkę "cc " pod wideo):