Nauka

Chińska proteza dłoni wykonuje ruchy jak prawdziwa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 14:19
Uczeni chińscy, monitorując 200 neuronów w mózgu rezusa zbudowali całkowicie ruchomą zrobotyzowaną dłoń, wykonująca ruchy palcami.
Chińska proteza dłoni wykonuje ruchy jak prawdziwa
Foto: sxc.hu

Luke Skywalker w "Gwiezdnych wojnach" posługiwał się protezą dłoni, której nie można odróżnić od prawdziwej ręki. Do tej pory wydawało się to nierealne, ale chińscy uczeni są coraz bliżej skonstruowania takiego urządzenia. Ich badania mogą przyczynić do zbudowania protez odbierających impulsy ruchowe bezpośrednio z kory mózgowej.

Ponad 200 neuronów

Zespół naukowców z Brain-Computer Interface Research Team na Zhejiang University w Zijingang pod kierownictwem prof. Zheng Xiaoxiang, ogłosił w połowie lutego o opracowaniu technologii przechwytywania i odczytywania sygnałów motorycznych pochodzących z kory mózgowej małp.

Zastosowanie tej właśnie technologii umożliwiło zbudowanie zrobotyzowanej protezy dłoni, która wykonuje pełne ruchy wszystkimi palcami. Urządzenie składa się z dwóch czujników, umieszczonych bezpośrednio w mózgu małpy – rezusa Jianhui. Czujniki posiadają własne mikrochipy, odczytujące i przesyłające sygnały do modelu zrobotyzowanej ręki, znajdującego się poza klatką z małpą.

Chipy monitorują obszar aktywności ponad 200 neuronów znajdujących się w korze motorycznej. Wystarcza to całkowicie do oceny ruchów małpy i kontroli nad zrobotyzowaną dłonią. Jianhui jest bowiem małpą wyszkoloną; rezus ten wie iż może przy pomocy sztucznej dłoni „podnieść” bądź „sięgnąć” przedmiot, za co dostanie nagrodę.

Do elegancji jeszcze daleko

Według prof. Zheng powodzenie tego eksperymentu świadczy o tym iż niekoniecznie trzeba stosować sieć elektrod do odczytywania i kontroli impulsów nerwowych w neuronach mózgu. - Ruchy ręki są związane jedynie z kilkoma setkami z tysięcy neuronów. Obecnie odczytaliśmy ruchy bazujące na sygnałach z 200 neuronów. Oczywiście, ruchy, które udało nam się wytworzyć dalekie są od prawdziwej swobody i elegancji ruchów palców – powiedziała New Scientist prof. Zheng

Według Technology Review, stwierdzenie w toku dalszych badań przez zespół prof. Zheng, jakie dokładnie neurony odpowiadają za określone ruchy palców, może ułatwić i zarazem przyspieszyć budowę protez, posługujących się sygnałami bezpośrednio z kory mózgowej.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Chiny gwiezdne wojny
Czytaj także

Człowiek zmieniony w plastik

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 12:55
Specjalistyczna firma Dalian Hoffen Bio-Technique Company mumifikuje wszelkie tkanki. Zmienia ludzkie szczątki w plastikowe eksponaty. Po co?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińczycy odkryli las sprzed 300 milionów lat

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 22:00
Pozostałość tropikalnej puszczy odnaleziono w warstwach popiołu wulkanicznego w północnych Chinach. Na podstawie tych "paleontologicznych Pompejów" naukowcy opisują dawną ekologię i klimat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reformy albo kryzys, Chiny muszą wybrać

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 14:11
Chinom potrzebna jest nowa strategia gospodarcza, skoncentrowana na redukowaniu wpływów państwa w biznesie i wolnorynkowych reformach.
rozwiń zwiń