Nauka

51 lat temu Gagarin jako pierwszy poleciał w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 13:00
Lot Jurija Gagarina trwał mniej niż dwie godziny, ale był wydarzeniem epokowym. Mija 51 lat od jego startu.
Gagarin ogląda paradę lotniczą
Gagarin ogląda paradę lotnicząFoto: Fiodor Nosow/Wiki

12 kwietnia 1961 roku radziecki kosmonauta jako pierwszy człowiek w historii znalazł się w kosmosie. Okrągłą rocznicę świętowaliśmy rok temu.

Lot statkiem Wostok 1 trwał 108 minut. - Pierwszy lot człowieka w przestrzeń kosmiczną otworzył zupełnie nowy rozdział w historii eksploracji kosmosu - mówi Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk. - Uświadomił nam, że podróżujemy wszyscy na statku kosmicznym Ziemia.

Jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski zaznacza, że misja Gagarina była bardzo niebezpieczna. - Gagarin rozpoczął start na rakiecie jeszcze nie do końca sprawdzonej i nie do końca przetestowanym statku kosmicznym. Nie było wiadomo, jak zareaguje organizm człowieka - mówił generał Hermaszewski. Hermaszewski wielokrotnie rozmawiał z żoną Gagarina i pierwszymi kosmonautami, którzy podkreślali dobre nastawienie i motywację Gagarina do podejmowanej misji. - Jednak zapewne u każdego człowieka, który wsiada do rakiety pojawiają się pewne wątpliwości.

- Pierwszy lot człowieka w kosmos jest swoistą cezurą cywilizacyjną – ocenia dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. - To wydarzenie zapoczątkowało postęp w eksploracji przestrzeni kosmicznej, którego owoce zbieramy do dziś. Miało ogromne znaczenie naukowe, technologiczne i cywilizacyjne.

Dziś nawet nie bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, jakim to było przełomem. Oznaczało, że jesteśmy w stanie budować takie pojazdy kosmiczne, które potrafią wynieść człowieka na orbitę okołoziemską. Tym samym możemy poszerzyć możliwości badania Ziemi – zaznacza.
W czasach Gagarina uważano lot człowieka w kosmos za jeden z efektów rywalizacji dwóch mocarstw (ZSRR i USA), która miała w podtekście militarny aspekt. Ukoronowaniem tej rywalizacji było lądowanie człowieka na Księżycu, które nastąpiło osiem lat po locie Gagarina. - To był ogromny postęp w eksploracji przestrzeni kosmicznej i środków technicznych, które do tego doprowadziły. Od tego sukcesu badania kosmiczne zostały wyniesione na bardzo wysoki szczebel rozwoju technologicznego, technicznego, naukowego i organizacyjnego – powiedział. W XXI wieku mamy przecież kłopot z powtórzeniem tego wyczynu.
Generał Hermaszewski podkreśla, że kosmonauci nadal pamiętają o Gagarinie. Składają kwiaty pod jego pomnikiem. - Każda załoga, która wybiera się przestrzeń kosmiczną, zawsze oddaje hołd temu młodzieńcowi który przeżył coś nieprawdopodobnego - mówi.
(ew/pap/polskieradio.pl)

Czytaj także

Rosja odtajni dokumenty z lotu Gagarina w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 12:28
Z okazji 50 rocznicy pierwszej wyprawy człowieka w Kosmos zostanie wydana kolekcja niejawnych dotąd dokumentów dotyczących tego lotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gagarin – kosmiczny bohater z ziemskimi wadami

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 12:08
Miał podobno nadmierną słabość do alkoholu i pięknych kobiet. Dla świata pozostanie jednak legendą bez skazy. Pierwszym człowiekiem, który zobaczył kulę ziemską z zewnątrz. Wczoraj minęła 50 rocznica tego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jurij Gagarin ginie w katastrofie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 10:16
Jest marzec 1968 roku. 34-letni pierwszy kosmonauta i bohater ZSRR ginie w katastrofie samolotu treningowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Londynie stanął pomnik Jurija Gagarina

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 00:10
Na uroczystości obecna była między innymi córka pierwszego kosmonauty, Elena Gagarina - dyrektor zespołu muzeów na Kremlu w Moskwie.
rozwiń zwiń