Nauka

Medycyna przyszłości: wirtualny dotyk, który działa naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 06:40
W przyszłości lekarz będzie mógł sprawdzić stan pacjenta, nawet go nie dotykając. Wszystko dzięki "smart fingers" - "sprytnym palcom". Jest już prototyp.
Smart fingers
Smart fingersFoto: John Rogers/University of Illinois at Urbana-Champaign.
Medycyna przyszłości: wirtualny dotyk, który działa naprawdę 
W przyszłości lekarz będzie mógł sprawdzić stan pacjenta, nawet go nie dotykając. Wszystko dzięki "smart fingers", "sprytnym palcom".
"Smart fingers" to nic innego jak czujniki z cieniutkiego silikonu, dzięki którym lekarze mogą w sosób wirtualny zbadać temperaturę czy sprawdzić fakturę skóry. Wystarczy, że założą specjalne rękawiczki.  
John Rogers i jego koledzy z University of Illinois (USA) zaprojektowali sensory, które składają się z cienkich obwodów ze złota, wkomponowanych w warstwy silikonu. Wszystko dopasowane do kształtu opuszków.
Na razie badacze sprawdzają "palce" na płaskich powierzchnicha i okazuje się, że system działa. System wpływa na połączenia nerwowe lekarza tak, by czuł, że napotyka jakiś obiekt. Kolejne wersje mają być wyczulone na inne aspekty rzeczywistości: temperaturę i teksturę powierzchni, a nawet jej ruchy, np. drżenie.
Badania ukazały się na łamach pisma Nanotechnology.

"Smart fingers" to nic innego jak czujniki z cieniutkiego silikonu, dzięki którym lekarze mogą w sposób wirtualny zbadać temperaturę czy sprawdzić fakturę skóry. Wystarczy, że założą specjalne rękawiczki.  

John Rogers i jego koledzy z University of Illinois (USA) zaprojektowali sensory, które składają się z cienkich obwodów ze złota, wkomponowanych w warstwy silikonu. Wszystko dopasowane do kształtu opuszków.

Na razie badacze sprawdzają "palce" na płaskich powierzchniach i okazuje się, że system działa. Obwody wpływają na połączenia nerwowe lekarza tak, by czuł, że napotyka jakiś obiekt. Kolejne wersje mają być wyczulone na inne aspekty rzeczywistości: temperaturę i teksturę powierzchni, a nawet jej ruchy, np. drżenie.

W przyszłości może to oznaczać prawdziwą rewolucję: lekarz będzie mógł zbadać stan pacjenta nawet go nie dotykając, a nawet nie będąc w tym samym miejscu. Inteligentne rękawiczki będą również pomocne podczas operacji chirurgicznych, podpowiadając lekarzowi, gdzie kończy się uszkodzona tkanka, a zaczyna zupełnie zdrowa. 

Badania ukazały się na łamach pisma "Nanotechnology".

(ew/Kurzweilai.net)

Zobacz więcej na temat: medycyna smart USA
Czytaj także

Polskie diamentowe implanty mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 08:53
Naukowcy z AGH zaprojektowali nowatorskie implanty kości twarzy i czaszki. Wynalazek został już zgłoszony do ochrony patentowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwulatek będzie chodził dzięki specjalnej protezie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 20:36
Maciuś z Białegostoku, który urodził się bez nóżki i rączki nauczył się chodzić dzięki unikalnej protezie stworzonej przez lekarzy i inżynierów z Politechniki Białostockiej.
rozwiń zwiń