Nauka

Multimedialne widowisko "Bitwa Morska - Tajemnice Twierdzy Wisłoujście"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 12:38
Lasery, pirotechnika, video mapping 3D, ekipy rekonstruktorów XVII w. i XIX w. oraz pływający okręt zostaną wykorzystane podczas multimedialnego widowiska "Bitwa Morska - Tajemnice Twierdzy Wisłoujście" w sobotę wieczorem w Gdańsku.
Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły
Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej WisłyFoto: mat. organizatorów

Andrzej Gierszewski z działu marketingu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (MHMG), które przygotowuje widowisko, zwrócił uwagę, że "Bitwa Morska" w tym roku będzie wyjątkowa, bo po raz pierwszy odbędzie się w późnych godzinach wieczornych.

- Nigdy jeszcze to wydarzenie nie odbyło się nocą - wskazał. - Mamy lasery, pirotechnikę, video mapping 3D, muzykę, ekipy rekonstruktorów, pływający okręt i to wszystko stworzy wyjątkowy spektakl - powiedział.

- Podczas widowiska Twierdza będzie się mieniła wszystkimi kolorami tęczy, będą wybuchy, będzie wysadzony m.in. okręt - zdradził. W widowisku wykorzystana zostanie jednostka "Czarna Perła", która odegra rolę galeonu "Żółty Lew".

Kierownik działu marketingu MHMG, Michał Pietrzak wskazał, że "nigdy na taką skalę w Polsce nie użyto jeszcze narzędzi multimedialnych, jak będzie to miało miejsce podczas 'Bitwy Morskiej'".

- Wszystko jest dopracowane do każdej sekundy (...) poza stroną techniczną nasza opowieść ma na celu zapoznanie uczestników widowiska z wyjątkowym dla dziejów Gdańska, a ciągle nieco zapomnianym obiektem - Twierdzą Wisłoujście - wytłumaczył.

Podczas widowiska przedstawione zostaną losy Twierdzy Wisłoujście na przestrzeni lat, jej przeobrażenia, zadania i najważniejsze wydarzenia.

Kluczowym będzie epizod "Bitwy Pod Latarnią 1628 roku", kiedy to nocne niebo rozświetlił spektakularny wybuch jednego z polskich okrętów zaatakowanego przez artylerię szwedzką.

Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się w atrakcyjny i przyjazny sposób czegoś więcej o historii Twierdzy Wisłoujście, ujścia Wisły, dzielnicy Nowy Port i Westerplatte.

- Narratorem będzie wyjątkowa dla dziejów Twierdzy i dla dziejów Polski postać – Hans Kizero – związany z Twierdzą poprzez ofiarę swojego życia złożoną w służbie króla polskiego Zygmunta III Wazy. O dziejach Twierdzy - jako duch - wie najwięcej - podkreślił Pietrzak.

Scena dla widowni, podobnie jak w poprzednich latach, będzie umiejscowiona na placu przy ul. Starowiślnej w Nowym Porcie, naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Widowisko rozpocznie się o godz.  21.30 i ma potrwać ok. 40 minut. Spektakl jest bezpłatny.

***

Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku.

W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim, zbudowany w latach 1624-1626.

Uzupełnieniem Twierdzy jest - położony na lewym brzegu Martwej Wisły Szaniec Wschodni.

Znakomita większość obiektów składających się na Twierdzę Wisłoujście przetrwała do dzisiejszych czasów w swojej oryginalnej formie.

W ostatnich latach Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeprowadziło na terenie twierdzy szereg prac remontowych i konserwatorskich.

Wiele z nich wykonano dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej, ministerstwa kultury, kasy miasta Gdańska oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Tylko na przeprowadzony przed kilkoma laty remont czterech bastionów fortu carre wydano ponad 16 mln zł.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: Gdańsk HISTORIA pomorskie