Section01 - menu
Section16

Krynica Morska

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Krynica Morska
Krynica Morska , foto: mat. promocyjne Urzędu Miasta Krynica Morska

Krynica Morska to malownicza miejscowość położna na Mierzei Wiślanej otoczona z jednej strony wodami Morza Bałtyckiego z drugiej zaś Zalewu Wiślanego. Z racji położenia podstawowe funkcje miasta to: wypoczynek i rekreacja, lecznictwo sanatoryjne oraz rybołówstwo.

Rozwój Krynicy Morskiej (Łysicy ) jako kurortu morskiego rozpoczął się po roku 1840, kiedy to pięciu bogatych kupców elbląskich utworzyło Konsorcjum do spraw żeglugi oraz stworzeniu odpowiedniej bazy rekreacyjno – wypoczynkowej. Dawniej rzadkością było spotkanie panów w szortach z kocami pod pachą albo pań w strojach kąpielowych, jak to dzisiaj bywa.

Pożądanymi  strojami były garnitury, krawaty oraz długie koronkowe suknie. Nieodzownymi rekwizytami u letników stawały się tomiki wierszy, parasolki, wachlarze. Prawdziwy Wersal. Plaża była podzielona na stronę dla pań oraz stronę dla panów.

Zaczęły pojawiać się domy letniskowe oraz wille. Po roku 1905 zbudowano molo, doprowadzono światło elektryczne oraz wodociąg. Organizowano liczne koncerty, regaty, pokazy sztucznych ogni. Łysica oferowała przede wszystkim leczenie klimatyczne, wybudowano Ciepłe Łazienki. Po zniszczeniach wojennych w styczniu 1958 r. uzyskała prawa osiedlowe i zmieniła nazwę na Krynica Morska.

Niewątpliwie największą atrakcją miasta jest niepowtarzalna i bezpieczna plaża. Podczas niezapomnianych spacerów na plaży można znaleźć cenne bogactwo jakim jest bursztyn.

Krynica Morska to nie tylko morze i plaża, ale również wspaniała przyroda. Teren Gminy pokryty jest w 90% obszarami leśnymi. W 1962r. utworzony został w Przebrnie Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej w celu ochrony naturalnego drzewostanu 150-letniego buka. Zamieszkują tam liczne zwierzęta: dziki, sarny, lisy, a zbiorniki wodne są miejscem żerowania licznych ptaków.

Kolejną atrakcją miasta jest latarnia morska odbudowana w 1951r., z której roztacza się bajeczny widok na całą Mierzeję Wiślaną. Nie tylko z latarni morskiej, ale również z najwyższej wydmy w Krynicy Morskiej tj. z Wielbłądziego Garbu (48 m n.p.m. ) można podziwiać ten zachwycający widok.

Oprócz miłośników przyrody Krynicę Morską odwiedzają także rodziny z dziećmi, poszukiwacze ciszy i spokoju oraz amatorzy aktywnego wypoczynku, dlatego włodarze tego miasta dbają o zapewnienie licznych atrakcji – różnego rodzaju imprez kulturalnych i sportowych dla przybyłych gości.

Krynica Morska posiada również port jachtowy oraz molo z portem pasażerskim, z którego można popłynąć statkiem do takich miejscowości jak: Frombork, Elbląg, Tolkmicko. Ponadto Żegluga Gdańska oferuje również rejsy po Zalewie Wiślanym. Przy porcie jachtowym działa Jacht Klub Krynica Morska, który rokrocznie organizuje międzynarodowe i krajowe regaty żeglarskie.

Na terenie Gminy Miasta Krynica Morska znajduje się mała miejscowość Piaski. Warto ją odwiedzić ponieważ ok. 3km za tą osadą mieści się granica państwa Polskiego oraz Unii Europejskiej. Granica jest pilnie strzeżona przez Straż Graniczną, nie ma możliwości jej przekroczenia. Natomiast ok. 2km przed Piaskami znajduje się przepiękny punkt widokowy na Zalew Wiślany. Miejsce to mieszkańcy zwyczajowo nazywają "Skarpą”.

Krynica Morska jest jednym z najmniejszych pod względem liczby ludności miast w Polsce. Stałych mieszkańców liczy ok. 1,3 tys., natomiast latem przeżywa prawdziwe oblężenie turystów spragnionych kąpieli zarówno słonecznych jak i morskich.

Baza noclegowa składa się z: hoteli, ośrodków wczasowych, ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych, domków turystycznych, kempingów, pół biwakowych oraz kwater prywatnych. Sumując Krynica Morska posiada ok. 9074 miejsc noclegowych i ciągle się powiększa. Kompleksowa infrastruktura usług gwarantuje wspaniały wypoczynek.

Do Krynicy Morskiej można dojechać w oparciu o drogę krajową oraz drogą wodną. Odległość od Elbląga – 61 km, Gdańska – 79 km, Warszawy – 360 km.

Nasze miasto jest piękne przez cały rok, nie tylko sezonem letnim. Czysty klimat oraz zawartość jodu w powietrzu morskim sprawia, że wytwarza się mikroklimat o właściwościach leczniczych charakterystycznych dla kurortów i uzdrowisk.

 

  • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Port Jachtowy