Niespełna sto kilometrów od stolicy Polski położona jest stolica Północnego Mazowsza. Ciechanów – miasto w dolinie rzeki Łydyni liczy blisko 45 tysięcy mieszkańców. W herbie Ciechanowa jest wizerunek świętego Piotra z kluczem. Do klucza nawiązuje nowe logo i hasło miasta „Otwórz się na Ciechanów". Bo Ciechanów to miasto otwarte na kulturę, sport, nowe inicjatywy i wydarzenia. Otwarte także na turystów. Tu nowoczesność łączy się z tradycją i historią.
Wizytówkę i największy zabytek stanowi średniowieczny Zamek Książąt Mazowieckich. To najbardziej charakterystyczny punkt na mapie Ciechanowa. Zamek był źródłem natchnienia poetów i pisarzy. Bywali tu: Zygmunt Krasiński, Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Stefan Żeromski. To w tym zamku Henryk Sienkiewicz umieścił część akcji „Krzyżaków", m. in. pojedynek Zbyszka z Bogdańca z Rotgierem. Dziś zamek jest jedynym w kraju zachowanym nizinnym obiektem obronnym. Niezmiennie stanowi źródło inspiracji i centrum różnorodnych wydarzeń. To miejsce turniejów rycerskich, koncertów, festiwali, ważny punkt na trasach biegów i wyścigów, plan filmowy. Pod zamkiem odbywają się seanse Kina Letniego, błonia zamkowe stanowią przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, inscenizacji, pokazów, festynów. Tu spotykają się motocykliści, kolarze, biegacze. Zamek zostanie jeszcze bardziej wyeksponowany dzięki stałemu podświetleniu. Próbę stanowiła patriotyczna iluminacja, która zachwyciła miejscowych i turystów.
Wart obejrzenia jest znajdujący się w pobliżu zamku neogotycki ratusz z XIX w. Budynek, będący siedzibą władz miasta wykonany został według projektu Henryka Marconiego. Na uwagę zasługuje Farska Góra z dzwonnicą z końca XIX wieku oraz zbudowany w XVI wieku kościół farny i stojąca u stóp wzgórza neogotycka brama. Nie można ominąć XIV-wiecznego kościoła poklasztornego o barokowym wystroju.
Uwagę turystów przyciąga wyjątkowa, zaprojektowana w 1972 roku „Wieża Ciśnień". Nazywany tak zbiornik wyrównawczy znalazł się na piątym miejscu listy najbardziej niezwykłych wież na świecie, opublikowanej przez portal The World Geography.
Ciechanów i okolice to obszar ekologicznie czysty. Jest tu dużo terenów zielonych – parki, dolina krajobrazowa i lasy. Dogodne położenie geograficzne oraz typowo rolniczy charakter regionu sprawił, że Ciechanów od lat jest ważnym ośrodkiem przemysłu przetwórczego, przede wszystkim rolno-spożywczego i maszynowego.
Miasto mocno stawia na sport. Posiada rozbudowaną bazę obiektów sportowo-rekreacyjnych: stadion, kilka nowoczesnych hal sportowych, krytą pływalnię. Niedawno powstało profesjonalne boisko do plażowej piłki siatkowej, powstają kolejne boiska, siłownie zewnętrzne, parki aktywnej rekreacji.
W Ciechanowie coraz więcej się dzieje. Prócz festiwali i wydarzeń, które organizowane są cyklicznie od wielu lat, podejmowane są nowe inicjatywy. Głównie o otwartym charakterze, dostępne dla wszystkich.