Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Płock

Polskie Radio
Kamila Kolanowska 28.05.2015

Leży w sercu Mazowsza. Założony na nadwiślańskiej skarpie gród był siedzibą biskupów, mazowieckich książąt i polskich władców.

Natura + Kultura
W Płocku natura i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane, a lato upływa w rytmie muzycznych festiwali.

Już sama panorama Płocka, leżącego na wysokiej skarpie wiślanej, jest warta przyjazdu. To jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce i na Mazowszu. W dzień ceglaste mury liczącej prawie dziewięć wieków katedry pięknie kontrastują z zielenią skarpy, a iluminowane nocą wyglądają jak z bajki. Wraz z Wieżą Szlachecką i Zegarową – fragmentami zamku książęcego - stanowią najbardziej charakterystyczny element pejzażu miasta.

''

Do wnętrza Bazyliki Katedralnej prowadzą monumentalne drzwi z brązu, będące repliką romańskich Drzwi Płockich, wykonanych około 1154 roku w Magdeburgu. Po ich uchyleniu oczom zwiedzających ukaże się bogato zdobione polichromiami wnętrze. Warto zatrzymać się przy Kaplicy Królewskiej, gdzie w marmurowym sarkofagu spoczywają prochy dwóch władców Polski – Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego.

Idąc promenadą biegnącą po szczycie skarpy, przechodzi się obok najważniejszych płockich zabytków: katedry, fragmentów zamku książęcego, najstarszej polskiej szkoły – Małachowianki , której korzenie sięgają 1180 roku. Jej mury opuściło wielu wybitnych uczniów - przyszłych prezydentów i premierów, świętych i błogosławionych, podróżników i bohaterów wojennych. Po obejrzeniu najbogatszej w Polsce kolekcji sztuki secesyjnej w Muzeum Mazowieckim i wypiciu kawy na Starym Rynku, można podziwiać inne atrakcje Płocka albo zejść nad Wisłę, zostawiając za sobą chłód tysiącletnich murów i gwar miasta. Lśniąca w słońcu, szeroko rozlana w tym miejscu rzeka oraz gorący piasek zachęca do korzystania z kąpieli słonecznych oraz zabawy.

Nadwiślańska plaża jest wymarzoną scenerią dla letnich festiwali muzycznych. Miłośnicy reggae zwą ją „polską Jamajką” i co roku przybywają tłumnie, by falować przy muzyce najlepszych polskich i zagranicznych wykonawców podczas Reggaelandu . Temperaturę lipcowych nocy podnosił już swoimi koncertami m.in. Shaggy, Gentleman, Israel Vibration, Christopher Martin, Julian Marley i Vavamuffin.

Fani muzyki elektronicznej z niecierpliwością czekają na przełom lipca i sierpnia, by przyjechać na Audioriver – najlepszą polską imprezę roku 2011, 2012 i 2013 według portalu muzycznego Muno.pl i jeden z dziesięciu najlepszych festiwali muzyki elektronicznej na świecie, według międzynarodowego portalu Resident Advisor. Na trzy dni i dwie noce elektroniczne brzmienia przejmują władzę nad całym Płockiem. Od zmierzchu do świtu ludzie tańczą na piasku, a w dzień chłodzą się w fontannie na Starym Rynku. Tu odbywa się dzienna część festiwalu, czyli Rynek Niezależny, złożony z Targów Muzycznych, warsztatów z gwiazdami festiwalu oraz koncertów.

''

Reggaeland i Audioriver to wizytówki Płocka, a chrapkę na ten tytuł ma również Polish Hip-Hop Festival , prezentujący najciekawsze dokonania kultury hip-hop. Atmosferę twórczej swobody można poczuć podczas Rynku Sztuki , który łączy dźwięk, teatr i obraz w harmonijną całość. Ta kameralna impreza stała się synonimem jakości i awangardy. Wykonawcy, eksperymentujący z różnymi rodzajami muzyki oraz najlepsze teatry uliczne zapraszają na Stary Rynek. Koneserów niemego kina przyciągają nocne, plenerowe pokazy największych dzieł tego gatunku. Projekcjom towarzyszy muzyka grana na żywo.

''

Warto zachować jeszcze trochę sił na wyprawę do zoo . Na śmiałków czeka żywa ekspozycja tropikalnego lasu z jaszczurkami i żółwiami pełzającymi u naszych stóp, a także park linowy. Odwiedzający o słabszych nerwach mogą zająć się podziwianiem z bezpiecznej odległości lwów, hipopotamów lub zebr.

Przyjeżdżajcie do Płocka, tutaj zawsze gra muzyka!