Koncert w wykonaniu Karoliny Jaroszewskiej – wiolonczela, Wiesława Prządki – bandoneon oraz Orkiestry Kameralnej Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal – Mróz.
W programie: Edward ELGAR - Introdukcja i Allegro op. 47, Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85, Astor PIAZZOLLA - Suita Troileana, Milonga del Angel, Ave Maria, Michelangelo, Libertango, Milonga, Richard GALLIANO – Tango pour Cloud.
Karolina Jaroszewska - jest wychowanką jednej z najznakomitszych sław wiolonczelistyki naszych czasów - Zary Nelsovej, którą poznała w 1994 roku w Aspen, podczas słynnego Aspen Music Festival and School. Na zaproszenie Zary Nelsovej Karolina Jaroszewska pojechała do Nowego Jorku, gdzie początkowo pobierała u niej nieodpłatnie lekcje prywatne, po czym rozpoczęła naukę w znakomitej Julliard School w Nowym Jorku. Studia ukończyła z dyplomami Bachelor i Master of Music. Podczas studiów wygrała konkurs na prestiżowy kurs wiolonczelowy im. Piatigorskiego w Los Angeles (USA), który odbył sie w 1999 r.Pobierała również lekcje u Jürgena-Friedricha Sellheima, Igora Czilipika, Stanisława Firleja i Mischy Maiskyego, a w wieku 19 lat uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Stanisława Pokorskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Karierę solową rozpoczęła w wieku lat szesnastu koncertem z Filharmonią Poznańską. Od tego czasu często występuje z Orkiestrą Kameralną Amadeus Polskiego Radia oraz wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą. Wykonała recitale w Weil Recital Hall Carnegie Hall (2015r) w Nowym Jorku, w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w Alice Tully Hall w Nowym Jorku. Współpracuje ze światowej sławy muzykami: Agnieszką Duczmal, Gary Karrem, Jerzym Maksymiukiem, Michałem Nesterowiczem, Pawłem Przytockim, Philipem Greenbergiem i Krystianem Zimermanem w tournee Orkiestry Festiwalowej, pianistką Julią Samojło oraz Łukaszem Kuropaczewskim – gitara, Maciejem Frąckiewiczem – akordeon i Marią Nowak – skrzypce - w niecodziennym zespole – Emanations Quartet. Nagrywała wielekrotnie dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej solo i z Orkiestrą Kameralną Amadeus PR pod dyrekcją Agnieszki Duczmal między innymi specjalnie dla niej opracowane Pieśni Rachmaninowa i Suity Hiszpańskiej M. De Falli na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, koncert Piazzolli na gitarę, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, oraz CD z koncertem na wiolonczelę i harfę K. Meyera.
Wiesław Prządka - absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu profesora Henryka Krzemińskiego. Jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu. Twórca i kierownik artystyczny wielu zespołów i projektów muzycznych m.in.: MUSETTE QUARTET, NEW MUSETTE QUARTET, GIPSY SWING, TRES TANGUEROS, WIESŁAW PRZĄDKA-TANGO QUARTET, TANGO JAZZ PROJECT.
Jest jedynym bandoneonistą w Polsce, koncertującym na bandoneonie diatonicznym. Grając tango, a szczególnie muzykę dziś bardzo popularnego Astora Piazzolli współpracuje z międzynarodowym zespołem Distango. Brał udział w spektaklu „Tango Piazzolla” wystawianym na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jako wszechstronny muzyk koncertuje na estradach całej Europy, a także Stanach Zjednoczonych. Dokonał szeregu nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji, Niemczech, Holandii, Francji, Danii, Belgii, Włoszech. Ma na swoim koncie wiele płyt nagranych z własnym zespołem New Musette Quartet, z zespołem Hot Swing, New Tango Bridge, oraz wybitnymi wokalistami i orkiestrami. Dziś uważany jest za najwybitniejszego akordeonistę i bandoneonistę w Polsce.
Anna Duczmal-Mróz - od 2009 r. jest drugim dyrygentem Orkiestry Kameralnej Amadeus Polskiego Radia, z którą regularnie koncertuje i dokonuje nagrań muzyki polskiej. Jej koncerty transmitowane były przez Polskie Radio oraz NDR (Norddeutscher Rundfunk). Po debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę „sensacyjną dyrygentką". Rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka, ale jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (studiowała w klasie skrzypiec Prof. Krzysztofa Węgrzyna) prowadzonej przez Eiji Oue, podczas której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów „konkurs" wygrała Anna Duczmal-Mróz, której prof. Oue zaproponował studia dyrygenckie, które odbyła w jego klasie w latach 2001 - 2004. Ukończyła je z wyróżnieniem, prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze. W 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. W sezonie 2004/2005 była asystentką Eiji Oue w NDR Radiophilharmonie. W sezonie 2006/2007, wyłoniona spośród młodych dyrygentów, pełniła funkcję dyrygenta-asystenta Maestro Antoniego Wita w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Anna Duczmal-Mróz wielokrotnie prowadziła koncerty z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Ameryce Południowej oraz współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, NOSPR. Występowała w znakomitych salach koncertowych, takich jak Wiener Konzerthaus Mozart Hall czy Palais des Beaux-Arts w Brukseli oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce, Niemczech i Ameryce Południowej. W 2014 roku Anna prowadziła kursy dyrygenckie i koncerty w Ameryce Południowej. W 2015 roku ukazały się 2 płyty nagrane przez Annę z Orkiestrą Kameralna „Amadeus”: z muzyką Sebastiana Krajewskiego (DUX) oraz 10 symfonią M.Wienberga (niemiecka wytwórnia CPO) , która otrzymała nominację do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyki 2016 w kategorii „najlepszy album za granicą”. Anna Duczmal-Mróz regularnie dokonuje nagrań polskiej muzyki dla Polskiego Radia. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales”, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim w 1976 roku zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
Do chwili obecnej Orkiestra pod jej batutą nagrała dla Polskiego Radia ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności i wykonała setki koncertów transmitowanych przez Polskie Radio. Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską. W dorobku artystycznym Zespołu znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Orkiestra współpracowała z zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską. W swoim dorobku Orkiestra posiada ponad 51 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Patric Gallois, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Mischa Maisky, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Michala Petri, Ivo Pogorelić, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng oraz czołowymi solistami polskimi.
Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, filharmonie w Berlinie, Kolonii, Monachium i Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz. Ten kobiecy duet jest ewenementem w skali światowej.
Bilety do kupienia na stronie: www.sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.