Już od soboty fani dobrego kina będą mogli rozkoszować się nim na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. To festiwal bardzo specyficzny, nie skupia się jedynie na pokazaniu ciekawych obrazów filmowych, a jego głównym założeniem jest łączenie twórcy z odbiorcą literatury, muzyki, plastyki, fotografii: wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Siła festiwalu tkwi w codziennej możliwości spotkania widzów z artystami, aktorami, reżyserami, ludźmi sztuki.
Filmy prezentowane na festiwalu, którego dyrektorem artystycznym jest Grażyna Torbicka, stanowią punkt wyjścia dla pozostałych wydarzeń - spektakli, wystaw, spotkań, dyskusji. Spotkaniom i rozmowom sprzyja spokojny nastrój małych nadwiślańskich miasteczek. Grażyna Torbicka reaktywowała festiwal filmowy, który w Kazimierzu już miał miejsce. - Na festiwalach filmowych w całej Polsce można spotkać i filmy i artystów, i porozmawiać z nimi niespiesznie, spokojnie. Można zobaczyć obrazy, które do szerokiej dystrybucji nie wejdą - mówiła Grażyna Torbicka w rozmowie z Pawłem Sztompkę w jedynkowej audycji "Muzyczna Jedynka". - To jest moment na to, żeby zasmakować, czym sztuka filmowa może być. U nas jest istotnym to, że pragnę pokazać, że sztuka filmowa posiłkuje się innymi talentami artystycznymi. Dlatego na Dwóch Brzegach jest dużo spotkań literackich, muzyki, plastyki, fotografii - dodała. Posłuchaj: Grażyna Torbicka opowiada o znaczeniu polskich festiwali filmowych oraz o haśle 5. edycji festiwalu Dwa Brzegi - Podróż do Włoch.
Hasło 5. edycji Festiwalu Dwa Brzegi to: VIAGGIO IN ITALIA / PODRÓŻ DO WŁOCH. Festiwal odbędzie się pod znakiem twórców z Włoch. "Viaggio In Italia" to tytuł filmu jednego z najwybitniejszych twórców włoskich, Roberto Rosselliniego, głównego twórcy neorealizmu włoskiego. Rossellini to reżyser niekonwencjonalny, który eksperymentował z nowymi formami i technikami. Jego filmy stały się inspiracja dla kolejnych pokoleń twórców.
Ciekawym cyklem festiwalu Dwa Brzegi jest "Muzyka moja miłość". Od drugiej edycji imprezy jest on stałym punktem programu. - To jest taki cykl, w którym prezentujemy filmy, gdzie albo bohaterem jest wybitna artystka, albo kompozytor, albo filmy fabularne, w których muzyka jest jednym z bohaterów w sposób zamierzony, nie tylko ilustracyjny - wyjaśnia Grażyna Torbicka. W tym roku cykl ten zostanie otwarty filmem "Mama Africa", którego reżyserem jest Mika Kaurismäki, będzie to jedyny pokaz tego obrazu w Polsce. W ramach festiwal Dwa Brzegi odbywają się również koncerty. W tym roku główną gwiazdą festiwalu będzie Zbigniew Zamachowski, artysta wyjątkowy - poeta, kompozytor, multiinstrumentalista. Posłuchaj: Grażyna Torbicka o atrakcjach i gościach festiwalu Dwa Brzegi.
Obrazem, który uświetni tegoroczne uroczyste otwarcie Dwóch Brzegów jest film dwóch belgijskich reżyserów Jean-Pierre'a Dardenne'a i Luca Dardenne'a "Chłopiec na rowerze". To opowieść o 11-letnim Cyrylu, który pragnie odnaleźć ojca. Podczas swojej ucieczki z domu dziecka poznaje Samantę (Cécile de France). Miłość Samanty, pomoże mu opanować narastający gniew i bunt. Projekcję filmu i uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę o 16.30.
Ideą Dwóch Brzegów jest poszerzanie polskiej oferty filmowej. Dzięki popartej kilkuletnim doświadczeniem współpracy z innymi festiwalami odbędą się pokazy filmów nagrodzonych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian, Rotterdamie. Na festiwalu zostaną zaprezentowane także produkcje, które nie znajdą się w repertuarze polskich kin. Przy współpracy z filmowymi uczelniami z Polski i zagranicy przeprowadzony zostanie konkurs filmów krótkometrażowych, którego celem jest tworzenie sceny debiutu dla młodych twórców.
Festiwal rozpoczyna się 30 lipca i trwa do 7 sierpnia. Patronem medialnym festiwalu są Program Pierwszy i Trzeci Polskiego Radia.
(pj/mat.pras.)