Kultura

Wisła ma być dla warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 09:02
Wisła jest bohaterką kolejnego projektu artystów i naukowców na tegorocznym festiwalu "Przemiany".
Audio
  • Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer o festiwalu Przemiany.
  • Katarzyna Nowicka o wydarzeniach festiwalu Przemiany.
  • Maciej Łebkowski o warsztatach wikliniarstwa.
  • Dyrektor Robert Firmhofer o raporcie, który ma powstać po festiwalu Przemiany.
  • Robert Firmhofer o misji Centrum Nauki Kopernik - łaczącej sztukę i naukę.

Warsztaty, zajęcia i koncerty nad brzegiem Wisły to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się dzisiaj Festiwalu "Przemiany" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jego główną bohaterką jest Wisła. Będzie można uczestniczyć między innymi w warsztatach fotografii, wikliniarstwa, koncertach i pokazach filmowych na wolnym powietrzu.

Sztuka i nauka to kultura

- Czym Wisła ma być dla Warszawy. Jak Wisła będzie się zmieniać i jaki model tych przemian wybierzemy. Te zmiany, jakie możemy teraz zaobserwować nad Wisłą, są zmianami, które my tak naprawdę tworzymy - powiedział Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. - Nasze Centrum stara się przełamywać te stereotypy, które mówią o głębokim i nieprzekraczalnym rowie, który jest wykopany między sferą sztuki, a nauką. Zarówno sztuka jak i nauka są częścią kultury i są w stałym dialogu. Obie te dziedziny łączy znacznie więcej niż byśmy sądzili. Sztukę i naukę łączy wspólna wyobraźnia, wizja, odwaga, rola jednostki, indywidualność, a czasem rola przypadku - wyjaśnia dyrektor Kopernika.

Organizatorzy
Organizatorzy festiwalu Przemiany.

 

Moc warsztatów

Jak podkreśla Maciej Łebkowski, twórca "Partyzantki Wiklinowej" podczas warsztatów będzie można tworzyć fantastyczne rzeźby. - Inspiracją dla nas była z jednej strony olbrzymia ilość wierzby, która rośnie w Warszawie i stanowi niespotykany krajobraz. Z drugiej zaś strony Stadion Narodowy, który wygląda jak kosz wiklinowy - powiedział Maciej Łebkowski.

Na niektóre warsztaty wymagana jest rejestracja, ale wiele warsztatów będzie w plenerze i nie trzeba się rejestrować. - Codziennie wieczorem będą pokazy filmowe związane z miastami i rzekami. Poza tym jest również muzyka i liczne koncerty - dodaje Katarzyna Nowicka.

Wiślana scenografia z 16 tysięcy rurek

Na potrzeby festiwalu "Przemiany" grupa SUPER SUPER zaprojektowała specjalne meble i foldery z programem. Elementy scenografii zbudowano z papierowych tulei - tych, na które np. zwykle zawijana jest folia aluminiowa - to materiał tani i ekologiczny. - Do budowy scenografii zużyliśmy 16 tysięcy rurek zdradza Jacek Majewski z grupy SUPER SUPER.

Niespodziankę kryje też folder z programem festiwalu. Dzięki zastosowaniu specjalnej farby fotoluminescencyjnej foldery i plakaty festiwalu "Przemiany" świecą w nocy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal "Przemiany" potrwa do niedzieli. Więcej szczegółów - na stronie www.przemianyfestiwal.pl

(pj/IAR)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Chodź nad Wisłę i ją przemień

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 15:15
Festiwal "Przemiany" jest świętem Wisły. Położenie stolicy nad nieuregulowaną rzeką jest niewykorzystanym atutem, na który zwracają uwagę organizatorzy wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bliżej Wisły

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 16:42
Przybliżyć rzekę warszawiakom chcą organizatorzy festiwalu Przemiany, który rozpocznie się jutro w Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń