Fotografowie już w roku powstania stalowej konstrukcji - 1883 - zwrócili w jego stronę obiektywy. Postało mnóstwo zdjęć, uwieczniających neogotyckie łuki konstrukcji z nowojorskimi dzielnicami Brooklyn i Manhattan w tle. Do najlepszych kronikarzy Mostu Brooklińskiego należy Henri Silberman, który wykonał serię znakomitych czarno-białych portretów.
Zobacz zdjęcia Henri Silbermana >>>
Most odbił się echem również w polskiej muzyce, a to za sprawą wiersza Edwarda Stachury „Nie Brookliński Most”, który wykonywało Stare Dobre Małżeństwo do muzyki Krzysztofa Myszkowskiego. Utwór Stachury był odpowiedzią na wiersz Władimira Majakowskiego z lat 20., w którym zachwycał się on geniuszem inżynierów.
Piosenkę o Moście Brooklińskim wykonywał również Zbigniew Hołdys. W 2006 roku ten utwór zaprezentowano na scenie głównej Przystanku Woodstock.
Do słynnego mostu nawiązał ponadto Kazik Staszewski w piosence „Bourbon mnie wypełnia”. W tekście padają słowa "świat piękniejszy jest niż Brookliński Most”. Piosenka jest tłumaczeniem utworu Toma Waitsa "Jockey Full of Bourbon”, ale, co ciekawe, w oryginale nie pojawia się ani słowo na temat nowojorskiego mostu.
"Brookliński" pojawił się oczywiście w licznych filmach: "Idealny facet”, "Jestem legendą”, "Godzilla” czy "Seks w wielkim mieście”.
Dzięki swojemu magnetycznemu wyglądowi stał się wizytówką nie tylko Nowego Jorku, ale i całych Stanów Zjednoczonych.
Most Brookliński/ fot. Kamilkarp/Wikimedia Commons
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
sm