Kultura

Kobieta w łagrze

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 11:21
"Wichry Kołymy" to film inspirowany ciężkim życiem Eugenii Ginsburg.

Kołyma to nieformalne określenie największej grupy obozów pracy przymusowej na północnym wschodzie ZSRR. Nazwa przyjęta została od położenia tego terenu w dorzeczu rzeki Kołymy. Przez Rosjan ten obszar zwany jest Kontynentem, przez więźniów Przeklętą Wyspą. Obozy wchodziły w skład Siewwostłagu, utworzonego w 1932 r. w wyniku odkrycia na bezludnych, niezagospodarowanych obszarach bogatych zasobów naturalnych: węgla, platyny, złota, uranu, rudy cyny i ołowiu, molibdenu, ropy naftowej. Wraz ze śmiercią Stalina rozpoczęła się stopniowa likwidacja obozów. Ostatecznie zamknięto je w 1957 r. Liczba ofiar śmiertelnych w okresie działania obozów na Kołymie jest szacowana na 2 mln osób.

W jednym z takich obozów blisko 18 lat spędziła Eugenia Ginsburg. Wcześniej studiowała nauki społeczne i pedagogikę na uniwersytecie w Kazaniu, następnie była tam wykładowcą. Pracowała także jako dziennikarka. W 1937 r. została relegowana z partii za związki z trockistami. Aresztowano ją i zesłano do łagrów na Kołymie. Spisane przez nią doświadczenia w książce „Stroma ściana” uważane są za rodzaj kroniki kobiecego doświadczenia łagru. Cenione są tak samo jak teksty Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Warłama Szałamowa czy Aleksandra Sołżenicyna.

Wstrząsające wyznania Eugenii Ginsburg zainspirowały Marleen Gorris (laureatka Oscara w kategorii "najlepszy obraz nieanglojęzyczny" za film "Ród Antonii" w 1995 roku) do wyreżyserowania filmu inspirowanego wspomnieniami Ginsburg. Obraz, który w polskim tłumaczeniu ma tytuł "Wichry Kołymy" można już oglądać w kinach.

Akcja filmu przenosi nas do roku 1937. Eugenia Ginzburg, ideowa komunistka, wykłada literaturę rosyjską na uniwersytecie w Kazaniu. Jej mąż jest członkiem lokalnego komitetu KPZR. Pewnego dnia, Eugenia zostaje wezwana na „rozmowę”, podczas której dowiaduje się, że jest członkiem trockistowskiej grupy terrorystycznej. Po kilku miesiącach tortur, zostaje zesłana do syberyjskiego łagru.

W rolę Eugenii Ginsburg wceliła się Emily Watson (ur. 1967), która była dwukrotnie nominowana do Oscara - za kreacje w filmach "Przełamując fale" (1996) w reż. Larsa von Triera oraz "Hilary i Jackie" (1998) w reż. Ananda Tuckera.

W obsadzie "Wichrów Kołymy" są również Polacy, wśród nich Agata Buzek, Maria Seweryn i Zbigniew Zamachowski. Muzykę do filmu skomponował Włodek Pawlik.

Zobacz więcej na temat: FILM kpzr ropa naftowa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Piękni dwudziestoletni

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 12:54
Xavier Dolan, zaledwie dwudziestojednoletni reżyser z Montrealu, który za swój debiutancki film "Zabiłem swoją matkę" zebrał dziesiątki nagród na całym świecie, powraca z nowym tytułem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas kinomaniaków

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2010 16:30
Trwa Warszawski Festiwal Filmowy. Impreza zaliczana jest do 13 najważniejszych festiwali filmowych na świecie.
rozwiń zwiń