W Maisons-Laffitte, w siedzibie "Kultury", odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej.
Archiwa Instytutu Literackiego Kultury to dokumentacja obejmująca działalność "Kultury" od 1946 do 2000 roku. Ten zbiór jest świadectwem istnienia pod Paryżem polskiego ośrodka, który umożliwiał intelektualistom z państw Europy środkowej i wschodniej swobodną wymianę myśli z intelektualistami z Zachodu. Działo się to w czasach blokady przepływu informacji i cenzury narzuconej przez władze komunistyczne. Od pierwszego do ostatniego numeru "Kultura" była redagowane wyłącznie przez Jerzego Giedroycia. Kwartalnik, stał się na dziesięciolecia jednym z najważniejszych periodyków polskiej emigracji.
Więcej informacji na temat "Kultury" i jej Redaktora Jerzego Giedroycia odnajdziesz w serwisie specjalnym portalu polskieradio.pl
W Archiwach znajdują się wszystkie prace opublikowane przez Instytut Literacki w Paryżu, w tym ponad sto trzydzieści tomów Zeszytów Historycznych i 637 numerów miesięcznika Kultura, a także niemal sto pięćdziesiąt tysięcy listów pisanych przez prozaików, poetów, intelektualistów i artystów z Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi, wymieniających swoje poglądy z czołowymi postaciami życia kulturalnego, ale także i politycznego na Zachodzie. Posłuchaj: Marek Brzeziński o Archiwach Kultury.
UNESCO to organizacja ONZ, a jej podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię. Jej podstawowe działania mają na celu rozwój kultury i nauki oraz pomoc materialną, techniczną i kadrową w organizowaniu oświaty. UNESCO działa o 1945 roku.
Zapraszamy również do serwisu Radia Wolności i wysłuchania audycji o Instytucie Literackim i Jerzym Giedroyciu.