Kultura

Wirtualny album historii filmu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 15:24
Unikalne zdjęcia studyjne polskich twórców filmowych i aktorów, obejrzeć można na stronie internetowej utworzonej przez Filmotekę Narodową.
Audio

Poruszanie się po Fototece jest bardzo proste.

Wystarczy wpisać do wyszukiwarki słowo fototeka, by mieć dostę do do 67 tysięcy fotosów ze zbiorów Filmoteki Narodowej z lat 1908-1989. Następnie na stronie fototeki należy wpisać tytuł filmu, nazwisko aktora, czy reżysera lub słowo kluczowe.

Fototeka prezentuje obecnie unikalne zdjęcia studyjne polskich twórców filmowych i aktorów, z autorskich kolekcji tak cenionych fotografów jak: Romuald Pieńkowski, Roman Sumik, Jerzy Troszczyński czy Tadeusz Kubiak.

Liczba fotosów rośnie dzięki codziennej digitalizacji obrazów utrwalonych na negatywach, diapozytywach i odbitkach pozytywowych. Serwis daje możliwość poznania atmosfery pracy ekip filmowych, ewolucji techniki filmowej, obyczajowości, mody i miejsc, których już nie ma.

Fotosy prezentowane są w formie miniatur, ich powiększeniom towarzyszy obszerny opis zawierający m.in. osoby widoczne na zdjęciu, rok i miejsce powstania zdjęcia, jego autora oraz właściciela praw. Odnalezienie konkretnych fotosów ułatwiają zakładki na stronie głównej serwisu: baza filmów oraz baza osób. Serwis Fototeka został uruchomiony przez Filmotekę Narodową w listopadzie 2009 roku, przy współpracy z Agencją Interaktywną 4K, a obecnie rozbudowany i zmodernizowany dzięki współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Aby dowiedzieć się więcej na temat Fototeki wystarczy kliknąć w dźwięk "Jak działa Fototeka" i "Na czym polega unikalność Fototeki" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(mz, iar)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Filmy "Pojechane w kosmos"- wygraj DVD!

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 11:26
Horror "Klątwa Doliny Węży" oraz ekranizacja powieści Stanisława Lema "Milcząca gwiazda" znalazły się w boksie DVD z klasyką socjalistycznego kina science-fiction.
rozwiń zwiń