Kultura

Kinowe perełki

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2008 09:14
Nareszcie do kin weszły dwa długooczekiwane obrazy: „Motyl i skafander” – Juliana Schnabla ze zdjęciami Janusza Kamińskiego i „Ostrożnie, pożądanie” - Anga Lee, a także czeska komedia "Butelki zwrotne".

W tym tygodniu w kinach oglądać można dwa długooczekiwane obrazy, nagrodzone na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes: „Motyl i skafander” – Juliana Schnabla ze zdjęciami Janusza Kamińskiego oraz „Ostrożnie, pożądanie” - Anga Lee. Miłośnikom czeskiego kina oraz spragnionym sporej dawki humoru polecamy „Butelki zwrotne” – Jana i Zdenka Sveraka.

W Jedynkowym „Magazynie filmowym”, z krytykiem filmowym Magdą Michalską-Janicką z „Dziennika”, jak co tydzień rozmawiają: Antoni Opolski i Tomasz Pamrów.


MOTYL I SKAFANDER, reżyseria Julian Schnabel, obsada: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josee Croze

''

Amerykański reżyser Julian Schnabel i polski operator, długoletni współpracownik Stevena Spielberga – Janusz Kamiński, stworzyli wstrząsającą, opartą na faktach opowieść. Jej bohaterem jest zmagający się z ciężką chorobą dojrzały mężczyzna, redaktor francuskiego magazynu "Elle" - Jean-Dominique Bauby. W konsekwencji rozległego wylewu zostaje prawie całkowicie sparaliżowany. Może poruszać jedynie lewą powieką. Pozostając w pełni sił umysłowych, postanawia napisać własną biografię. Książkę dyktuje opiekunce, posługując się specjalnym alfabetem wyrażanym za pomocą ruchów powieki. Julian Schnabel za ekranizację biografii Bauby’ego uhonorowany został nagrodą dla najlepszego reżysera na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Operator nie jest człowiekiem tworzącym ładne obrazy, ale osobą stwarzającą znaczące obrazy. Trzeba patrzeć na życie, bo jest ono największą inspiracją. Reżyser Julian Schnabel nie chciał być jak wszyscy inni, nie był zainteresowany opowieścią konwencjonalną – mówi operator Janusz Kamiński. (Posłuchaj materiału Mariusza Syty z Polskiego Radia Łódź) (1,07 MB) 
 
W filmie tragedia nie wyklucza humoru. Jean-Dominique Bauby w skafandrze paraliżu jest nadal mężczyzną. Uwielbia zaglądać pielęgniarkom w dekoldy. Ironizuje na swój temat. Przez to nie czujemy się zaszantażowani tym filmem. Główny bohater to człowiek, który żyje „pełną gębą” w swoim ograniczeniu. Wielkie brawa dla Janusza Kamińskiego za znakomite zdjęcia – podsumowuje obraz krytyk filmowy – Magda Michalska. (4,52 MB)


OSTROŻNIE, POŻĄDANIE, reżyseria: Ang Lee, występują: Wei Tang, Tony Leung Chiu Wai, Joan Chen, Wang Lee-Hom

''

Akcja filmu nakręconego na podstawie książki Eileen Chang pod tym samym tytułem, rozgrywa się w latach czterdziestych ubiegłego wieku. W okupowanych przez Japonię Chinach i Hongkongu życie toczy się z pozoru normalnym rytmem. Mieszkańcy kraju chcą jednak za wszelką cenę wyzolić się spod jarzma okupanta. Główną bohaterką obrazu Anga Lee jest młoda studentka zaangażowana w działaność konspiracyjną. Wong Chia Chi wtajemniczona zostaje pewnego dnia w plan wykonania wyroku na pracującym dla Japończyków polityku - panu Yee. Dziewczyna ma odegrać w spisku główną rolę - zdobyć zaufanie kolaboranta poznając jego żonę, a następnie wejść z nim w pozorowany romans. Realizacja planu rozwija się początkowo pomyślnie, ale ostatecznie natrafia na nieprzewidziane trudności. Pomiędzy dziewczyną a politykiem pojawia się nagle prawdziwe, niepozorowane uczucie.

„Ostrożnie pożądanie” to dla mnie patriotyczny melodramat, który zawsze był mi bardzo bliskim gatunkiem. Opowiedzenie tej historii było moim marzeniem. Reakcje na film w Chinach były bardzo pozytywne. Mówienie o patriotyzmie w kontekście historycznym nie jest dla Chińczyków łatwe, ale w przypadku mojego filmu to się właśnie udało – mówi reżyser Ang Lee. (Materiał Małgorzaty Stawowskiej) (1008,11 KB)

Pisarka Eileen Chang pochodziła z zamożnej chińskiej rodziny. Jej dzieciństwo nie było udane. Matka opuściła dość wcześnie dziecko. Ojciec wiązał się po kolei z różnymi kobietami i był uzależniony od opium. Chang nie miała także szczęścia w miłości. Jej pierwszy mąż opuścił ją dla siedemnastoletniej dziewczyny, a drugi – zmarł na wylew po pięciu latach związku. Do końca życia pozostała osobą samotną i umarła w zapomnieniu – opowiada o autorce powieści „Ostrożnie, pożądanie” tłumaczka - Hanna Shen. (Materiał Joanny Śliwińskiej)

Pisarka Eileen Chang pochodziła z zamożnej chińskiej rodziny. Jej dzieciństwo nie było udane. Matka opuściła dość wcześnie dziecko. Ojciec wiązał się po kolei z różnymi kobietami i był uzależniony od opium. Chang nie miała także szczęścia w miłości. Jej pierwszy mąż opuścił ją dla siedemnastoletniej dziewczyny, a drugi – zmarł na wylew po pięciu latach związku. Do końca życia pozostała osobą samotną i umarła w zapomnieniu – opowiada o autorce powieści „Ostrożnie, pożądanie” tłumaczka - Hanna Shen. (520 KB)


BUTELKI ZWROTNE, reżyseria Jan Sverak, obsada: Zdenek Sverak, Tatiana Vilhelmova, Daniela Kolarova

''

Bohater najnowszego filmu Jana i Zdenka Sveraka jest nauczycielem na co dzień mającym do czynienia z rozwydrzoną młodzieżą. Wykładając na uniwersytecie literaturę pewnego dnia Josef uświadamia sobie swą zawodową porażkę. Studenci nie chcą się z nim zaprzyjaźnić, nie rozumieją kompletnie jego zamiarów i intencji, pozostają obojętni na treść jego zajęć. Ma dość nerwów i ataków szału, podczas których w akcie desperacji wyżyma na głowy młodzieży brudną gąbkę. Porzuca pracę uniwersytecką. Jednak powrót do domu oznacza dla Josefa całodobową konfrontację z żoną. Przez lata oddalił się od niej i nie może znaleźć z nią wspólnego języka. W związku z tym postanawia jak najszybciej zdobyć jakieś nowe zajęcie. Po nieudanym starcie w zawodzie kuriera, sześćdziesięciopięciolatek odnajduje się w końcu w skupie butelek.

Trzeci film Jana i Zdenka Sveraka jest refleksją o starzeniu się i godzeniu ze swoim wiekiem. Para twórców jest obdarzona niezmiernym poczuciem humoru, refleksją wychodzącą częściowo poza nich. To bardzo przyjemny film, na którym można śmiać się do łez. Dowiemy się z niego także trochę o sobie, jak to zwykle bywa w przypadku czeskiego kina – podsumowuje obraz krytyk filmowy – Magda Michalska. (1,19 MB)


Zapraszamy do wysłuchania w przyszłą sobotę (26.01.2008) kolejnego odcinka "Magazynu Filmowego" o 11:00 w Programie Pierwszym Polskiego Radia oraz magazynu „Trójkowo, filmowo” o 15:00 w radiowej „Trójce”.

(ab)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:25
Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie oraz irańska produkcja "Co wiesz o Elly?" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ursynowskie Alternatywy" - Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2009 18:15
Reportaż opowiada historię powstania serialu „Alternatywy 4”. Kilka lat temu ulica Alternatywy pojawiła się na mapie Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2009 15:00
Premiera tygodnia to "Hańba", ale nie zapomnę również o "Wojnie polsko-ruskiej". Wcześniej jednak połączymy się z Cannes...
rozwiń zwiń