Kultura

TVP-Kultura zostaje

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 07:06
Nie ma mowy o likwidacji TVP-Kultura - zapewnia zarząd Telewizji Polskiej.

Z powodu kłopotów finansowych mediów publicznych wynikających z drastycznego spadku wpływów z abonamentu, TVP-Kultura otrzyma jednak o połowę mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym. To pozwoli na utrzymanie większości programów, choć będą znaczne ograniczenia w premierach. "W tych trudnych czasach chcemy zachować, co można. Ważnym sygnałem jest to, że na pewno kanał zostanie zachowany, ale jak jest bieda to tę biedę trzeba konsumować wspólnie" - mówił na konferencji prasowej Przemysław Tejkowski z zarządu TVP dodając, że telewizja będzie starała się pozyskać dodatkowe środki na przykład od samorządów.

TVP-Kultura będzie też szukała sponsorów na finansowanie programów. Dyrektor kanału poinformował, że na antenę wracają programy, o które tak dopominali się widzowie, jak "Trzeci punkt widzenia", "Tygodnik kulturalny", "Czytelnia", "Informacje kulturalne" w wydaniu tygodnikowym czy "Archiwizja", w którym Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski przypominają fragmenty archiwalnych programów rozrywkowych, filmów dokumentalnych i pierwszych teledysków. Dyrektor Koehler przyznaje jednak, że na wiele przedsięwzięć nie wystarczy jednak pieniędzy. "Ten budżet pozwala nam w minimalnym stopniu zachować produkcję, natomiast uniemożliwia wszelkie rejestracje koncertów czy spektakli teatralnych. Na te rzeczy będziemy poszukiwać dodatkowych środków" - powiedział Krzysztof Koehler.

Na wiosnę tego roku TVP-Kultura przygotowała, między innymi, cykl filmowy Miloš Forman x 4 oraz "Akademię" - ciekawą serię naśladującą filmy dokumentalne, których bohaterami są studenci, wykładowcy i pracownicy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Telewizja Polska w sprawozdaniu informuje jednocześnie, że z wykorzystania środków z abonamentu, w ubiegłym roku na zadania związane z realizacją misji wydano 1,73 mld zł, przy czym tylko 17,4 procent tej kwoty pochodziło z abonamentu. TVP deklaruje, że środki komercyjne finansują jej zadania "wynikające z misji nadawcy publicznego". Zalicza tu utrzymanie 16 oddziałów regionalnych, a także kanały: TV Polonia, TVP Kultura, TVP Historia i TV Biełsat, co kosztowało Telewizję Polską ponad pół miliarda złotych. Reszta pieniędzy została wydana, między innymi, na realizację spektakli teatralnych, relacje z wydarzeń sportowych i programy sportowe, programy i filmy o kulturze i sztuce, audycje edukacyjne i popularnonaukowe, programy dla dzieci i młodzieży, filmy dokumentalne, programy religijne oraz dla rolników.
W bieżącym roku wpływy TVP z abonamentu mogą wynieść około 100 milionów złotych.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Politycy o kryzysie w TVP, wetach i pomostówkach

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2008 09:49
Goście "Salonu Politycznego Trójki" są zdania, że konflikt między zarządem TVP a Radą Nadzorczą to poważny kryzys.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politycy o TVP

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2009 10:28
Politycy, goście Śniadania w Trójce nie byli zgodni w ocenie sytuacji w Telewizji Polskiej. Zgodzili się tylko co do jednego - że sytuacja ta jest bardzo skomplikowana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści w obronie Programu 2-go Polskiego Radia oraz TVP Kultura

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 16:08
rozwiń zwiń