Kultura

Cesarz japońskiej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 10:44
6 września mija dwunasta rocznica śmierci Akiry Kurosawy, japońskiego reżysera.

Choć krytyka w jego kraju nie darzyła go sympatią, był niekwestionowanym cesarzem japońskiej kinematografii. Zmarł w 1998 roku.

 Kurosawa stworzył ponad 30 filmów. Jego najbardziej znane obrazy, uznawane za arcydzieła kina światowego, to "Siedmiu samurajów", "Tron we krwi", "Rudobrody", "Dersu Uzała" i "Ran". Większość filmów Kurosawy stanowią dramaty historyczne, osadzone w tradycji japońskiej. W mistrzowski sposób łączył tradycje azjatyckie z zachodnimi. Reżysera inspirowali też Szekspir i Dostojewski. Akira Kurosawa był laureatem wielu nagród. Dwukrotnie został wyróżniony Oscarem, za "Rashomona" oraz "Dersu Uzałę" w kategorii najlepszy film zagraniczny. Dostał też honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Kurosawa urodził się 23 marca 1910 roku w Tokio, jako najmłodszy z siedmiorga dzieci. Jego ojciec był oficerem, potomkiem samurajów. W 1936 roku Kurosawa odpowiedział na ogłoszenie wytwórni filmowej, poszukującej asystentów. Został przyjęty do pracy i wkrótce poznał sztukę realizacji filmu, pisania scenariuszy i tworzenia montażu. Swój pierwszy obraz "Saga o dżudo" zrealizował w 1943 roku. Mimo, iż jego najbardziej znanymi dziełami są filmy z lat 50. i 60., był aktywny zawodowo prawie do końca życia - jego ostatni film "Madadayo" miał premierę w 1993 roku. Akira Kurosawa zmarł 6 września 1998 roku w Tokio z powodu udaru. Na wiadomość o jego śmierci wybitny reżyser amerykański Martin Scorsese stwierdził: "Gigant to określenie zbyt banalne, gdy odchodzi artysta, ale jestem przekonany, że tak właśnie należy o nim mówić".

Zobacz więcej na temat: FILM reżyser Tokio dzieci
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni