Kultura

Historia na wyciągnęcie ręki młodego filmowca

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 16:10
Młodzi, którzy wezmą udział w akcji "Rówieśnikach", mają szansę nakręcić film o swoich równolatkach z lat 1945-1989.
Audio

Muzeum Historii Polski w Warszawie, które konkurs "Rówieśnicy" organizuje, liczy, że młodzi zainteresują się odważnymi i bezkompromisowymi postaciami ze swojego bliskiego otoczenia.

Kim konkretnie? Posłuchaj rozmowy z Gabrielą Sierocińską-Dec z Radiowego Domu Kultury w Trójce. Kliknij dźwięk "Sfilmowani rówieśnicy".

Cel przedsięwzięcia to odszukanie swoich równolatków z lat 1945 - 1989 i to tych, którzy w tamtym okresie nie zgadzali się na otaczającą ich wojenną, bądź PRL-owską rzeczywistość. Chodzi o spisanie wspomnień, zebranie fotografii i zachowanie w pamięci związanych z nimi miejsc.

- Młodzi ludzie interesują się historią, którą mają na wyciągnięcie ręki, bo dzięki niej poznają perspektywę pojedyńczego człowieka - mówi koordynatorka projektu Gabriela Sierocińska-Dec, która liczy, że z najciekawszych historii powstaną scenariusze filmowe, a później zwycięzcy nakręcą film poświęcony swoim bohaterom. 

Termin wysyłania pierwszych, krótkich, konkursowych formularzy mija już 30 marca, szczegóły na stronie www.muzhp.pl.

Uwaga! Organizatorzy zachęcają, by w tej edycji konkursu przyjrzeć się młodym bohaterom opozycji antykomunistycznej na przykład z nie tak odległych lat 80.


usc



Zobacz więcej na temat: historia Polski Warszawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zagraj w filmie o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 09:42
Reżyser Jan Komasa szuka młodych ludzi (nie muszą to być profesjonalni aktorzy), którzy zagrają główne role w jego filmie "Miasto".
rozwiń zwiń