Kultura

Burskiej cytaty z filmów w CSW

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 10:41
Rozmaite sceny, gesty, narracje filmowe inspirują Bognę Burską do tworzenia obrazów w nurcie found footage. Przegląd jej obrazów rozpocznie się 5 maja w warszawskim CSW.

Od 2004 roku Bogna Burska wraz z montażystą Michałem Januszancem stworzyła dwanaście filmów. Artystka korzysta z filmów głównego nurtu, dzieł już istniejących. Stają się one surowcem, materiałem twórczym. Filmy stworzone w nurcie found footage łączone są z fragmentów cudzych utworów, przetwarzane, kompilowane zgodnie z pomysłem artysty.

Rozmaite sceny, gesty, narracje filmowe inspirują Bognę Burską do tworzenia własnych obrazów. Wrażenie "już widzianego" stale towarzyszy odbiorcom jej produkcji. Jednak te obrazy wciąż trzymają w napięciu, niepewności - "widziane już" sceny łączą się ze sobą, splatają, tworzą nową opowieść, o innym znaczeniu.

W swym najnowszym obrazie "A Thousand Deaths" Bogna Burska podjęła się próby rekonstrukcji biografii Elżbiety I, w rolę której wcieliło się w przeszłości wiele aktorek. Film konstruuje nowy wizerunek monarchini, pokazuje gry toczone w obszarze władzy, role społeczne, kulturowe stereotypy związane z płcią. Choć ostatecznie Elżbieta I zwycięża, to jednak okazuje się, że stawkę tych wszystkich transgresji stanowiła sprawa najważniejsza – gra ze śmiercią o (inne) życie (w CSW "A Thousand Deaths" można będzie zobaczyć 5 maja o 20.30 i 16 maja o 19.20).

 

Wcześniejsze filmy Burskiej ukazują różnicę między indywidualnością mężczyzny a wielością kobiet. W "Rain in Paris" przedstawiła przeżycia i emocje kobiet, w "Piece of Jade" stworzyła portret nieszczęśliwie zakochanego mężczyzny (Jeremy Irons), w "A Very Bad Dream of Count of Monte Christo" oraz "Remake" pokazała mężczyznę, który wyzwala się z nieznośnej kondycji własnego życia (James Caviezel), następnie w "Shooting Star" skonfrontowała męskiego bohatera (Al Pacino) z kobiecością (Michelle Pfeiffer). Motyw konstruowania tożsamości poprzez podobieństwa pojawił się z kolei u Burskiej w filmie "God is Vain", w którym kobiety, dzięki nieustannemu zapatrzeniu w lustra, tworzą skrupulatnie swój wizerunek, tymczasem pary przedstawiają zwierciadlane odbicia tej samej płci.

Bogna
Bogna Burska, Shooting Star

W ten sposób dzieła Burskiej pytają o role przypisane płciom oraz ich reprezentacje w obrazach filmowych: czy możliwe jest przekraczanie aktualnych uwarunkowań, które jawią się przecież jako trwałe i niezmienne? I gdzie w takim razie znajduje się - nieustannie zresztą rozmywana poprzez subtelną grę życia i śmierci – granica oddzielająca rzeczywistość od tego, co nazywamy fikcją? Ta zwielokrotniona, hybrydyczna poniekąd świadomość odsłania się jako oryginalna, lecz jednak pozbawiona wzoru, który by ją domykał: dzięki temu pozostaje płynna, zmienna, zdolna do przeobrażeń, mutacji i złożeń. To wszystko powoduje, że człowiek Burskiej nieustannie wymyka się jednoznacznie określonym kategoriom, rolom i stereotypom, a przy tym otwiera dla nas nową przestrzeń do badań i doświadczeń nad własną tożsamością - pisze Agnieszka Żechowska, kuratorka.


(pj na podst.mat.pras)

Bogna Burska (ur. 1974) zajmuje się filmem found footage, wideo, instalacją, fotografią, malarstwem. Absolwentka ASP w Warszawie (dyplom w Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza w 2001 r.). Od 2006 asystentka w Katedrze Intermediów na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP, gdzie w 2009 r. obroniła doktorat. Współzałożycielka Warszawskiego Aktywu Artystów. Wystawia w kraju i za granicą.

Pełny harmonogram seansów:

05.05 czw. godz. 20.30 "A Thousand Deaths"
06.05 pt. godz. 20.00 "One More", "Piece of Jade", "A Very Bad Dream of Count of Monte Christo", "Remake"
10.05 wt. godz. 18.30 "A Heart So White", "Rain In Paris"
10.05 wt. godz. 19.30 "God is Vain", "Wind"
12.05 czw. godz. 19.00 "Shooting Star", "12:30"
14.05 sob. godz. 18.00 "One More", "Piece of Jade", "A Very Bad Dream of Count of Monte Christo", "Remake"
14.05 sob. godz. 19.00 "A Heart So White", "Rain In Paris"
15.05 niedz. godz. 17.00 "God is Vain", "Wind"
15.05 niedz. godz. 18.00 "Shooting Star", "12:30"
16.05. pn. godz. 19.30 "A Thousand Deaths"


Miejsce seansów KINO.LAB

Zobacz więcej na temat: FILM Warszawa toczeń
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Roee Rosen mistyfikuje warszawiaków! (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 15:00
Uznany i bardzo kontrowersyjny izraelski artysta postanowił swoją największą wystawę zorganizować właśnie w Warszawie. Roee Rosen nie pokazuje jednak tu swoich prac, a te stworzone przez dadaistkę Justine Frank!
rozwiń zwiń