Kultura

Serial Holland o Palachu od 3 marca w HBO

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 19:41
Trzyodcinkowy serial, produkcji czeskiej, poświęcono studentowi, który w 1969 roku podpalił się w Pradze w proteście przeciwko inwazji sił Układu Warszawskiego.
Gorejący krzew reż. Agnieszka Holland
"Gorejący krzew" reż. Agnieszka HollandFoto: hbo.pl

"Trzyczęściowy film opowiada o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Czechosłowacji; samospalenie Jana Palacha stało się katalizatorem zmian w społeczeństwie" - podkreślają producenci serialu.
- Dla mnie ten film jest bardzo osobisty. Dzieje się w czasach mojej praskiej młodości. Opowiada o wydarzeniach, w których nie tylko uczestniczyłam, ale które uformowały mój światopogląd - powiedziała reżyserka Agnieszka Holland, wspominając swój pobyt w Czechosłowacji, kiedy studiowała w znanej praskiej szkole filmowej FAMU.
Pierwszy odcinek serialu "Gorejący krzew" będzie można zobaczyć 3 marca w HBO (drugi - 10 marca, trzeci - 17 marca). Każdy z odcinków trwa około półtorej godziny.

"Gorejący krzew" Holland zrealizowała na podstawie scenariusza Czecha Sztiepana Hulika. W obsadzie są m.in.: słowacka aktorka Tatiana Pauhofova (w roli głównej) i Czech Ivan Trojan, znany polskiej publiczności m.in. z filmu "Bracia Karamazow" Petra Zelenki (2008). Autorem muzyki jest polski kompozytor Antoni Łazarkiewicz. Zdjęcia, rozpoczęte w lutym 2012 roku, kręcono m.in. w Pradze i w rodzinnych stronach Palacha, mieście Vszetaty.
Jan Palach (1948-1969), student wydziału filozofii praskiego Uniwersytetu Karola, oblał się benzyną i podpalił na położonym w centrum Pragi placu Wacława 16 stycznia 1969 roku, kilka miesięcy po wejściu do kraju sił Układu Warszawskiego. Młody mężczyzna zmarł trzy dni po swym dramatycznym proteście w następstwie dotkliwych poparzeń. Czyn Palacha stał się na całym świecie symbolem walki z biernością. W Czechosłowacji powtórzyło go w ciągu kilku miesięcy 29 osób, z czego siedem zmarło.
Serwis historyczny Polskiego Radia>>>
"Gorejący krzew" koncentruje się nie tyle na postaci samego Palacha, co na zmaganiach jego rodziny z aparatem władzy komunistycznej. Postać płonącego studenta pojawia się w pierwszych ujęciach. Później ukazane są konsekwencje jego czynu i atmosfera tzw. normalizacji w Czechosłowacji po inwazji wojsk ZSRR, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Powstała strona internetowa poświęcona Janowi Palachowi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 08:00
Praski uniwersytet uruchomił specjalną stronę internetową poświęconą swemu dawnemu studentowi, a także innym "żywym pochodniom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyzna podpalił się przed Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 17:24
Do zdarzenia doszło w stolicy Czech Pradze. 36-latka udało się uratować. Przewieziono go do szpitala z lekkimi oparzeniami dłoni.
rozwiń zwiń