Se-Ma-For Film Festival odbędzie się w Łodzi w dniach 23-25 września. Organizuje go jedno z najważniejszych i najstarszych studiów animacji w Polsce - Se-Ma-For.
Polska i światowa animacja świętuje w tym roku jubileusz stulecia jednej z ważniejszych technik filmu animowanego - techniki lalkowej. Jej twórcą był Polak Władysław Starewicz. W 1910 roku w Kownie, w swojej domowej pracowni, dokonał on oryginalnego eksperymentu. Zafascynowany światem owadów postanowił najciekawsze i najwspanialsze okazy ze swojej kolekcji filmować. Wybór padł na żuki jelonki, tak powstała animacja "Walka żuków".
Animacja "Zemsta kinooperatora" Władysława Starewicza z 1911 roku.
Se-Ma-For Film Festival ma przypominać wkład Władysława Starewicza w rozwój sztuki filmowej oraz podkreślić znaczenie łódzkiego Se-Ma-Fora w kontynuowanie tradycji filmu lalkowego.
W programie festiwalu zaplanowano przegląd krótkometrażowych lalkowych produkcji z ponad 60-letniej historii Studia - zarówno filmów dla dzieci, jak autorskich filmów dla dorosłych.
Przewidziano także projekcje pełnometrażowych filmów lalkowych. Pokazane zostaną "Max i Mary", "Niezwykłe przygody pluszowych misiów" i "Fantastyczny Pan Lis". Przygotowanie każdego pełnometrażowego filmu lalkowego jest bardzo czasochłonne, zajmuje animatorom kilka lat.
Zwiastun filmu animowanego "Fantastyczny Pan Lis" Wesa Andersona.
Do Łodzi, na zaproszenie Se-Ma-Fora przyjadą światowej sławy twórcy animacji bracia Quay, Valentas Askinis, Jurate Leikaite, Mariusz Wilczyński i Tadeusz Wilkosz.
Festiwal rozpocznie się odsłonięciem pomnika pingwina Pik-Poka w łódzkim Aquaparku Fala. Będzie to kolejna, po Misiu Uszatku, kultowa postać z bajek Se-Ma-Fora, która doczeka się pomnika. Władze miasta Łódź chcą rokrocznie odsłaniać jeden pomnik na "bajkowym" szlaku turystycznym.