Główny bohater "Incepcji" Dom Cobb (w tej roli Leonardo DiCaprio) jest mistrzem ekstrakcji - niezwykłej złodziejskiej sztuki polegającej na wykradaniu podczas snu bezcennych sekretów z ludzkiej podświadomości. Ze względu na swój wyjątkowy talent Dom jest chętnie zatrudniany przez korporacje, które sowicie płacą za kradzież tajemnic konkurencji. Niestety ekstremalne życie, które prowadzi, zniszczyło jego rodzinne szczęście i spowodowało, że opuściła go ukochana żona Mal (Marion Cotillard). Kiedy pojawia się możliwość odkupienia win, Dom podejmuje się wykonania niezwykłego zlecenia - dokonania incepcji - włamania do ludzkiego umysłu i zaszczepieniu w nim nowej idei.
W filmie obok Leonardo DiCaprio wystąpili m.in. Ken Watanabe, Ellen Page, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Cillian Murphy, Tom Berenger oraz legendarny brytyjski aktor Michael Caine.
Pomysł nakręcenia "Incepcji" narodził się w głowie reżysera Christophera Nolana już 10 lat temu.
− Zafascynował mnie temat snów, związku między życiem na jawie a naszym życiem w snach. Zacząłem się zastanawiać, jak można by wykorzystać to w pełnym rozmachu filmie akcji – mówi Nolan.
Zobacz zwiastun DVD:
Praca nad „Incepcją” była niezwykłym wyzwaniem logistycznym. Ekipa pracowała w Maroku (gdzie walczyła z rekordowymi upałami), Japonii, Francji, Anglii, Stanach i w Kanadzie (gdzie z kolei dały im się we znaki rekordowe śnieżyce).
– Budowaliśmy ogromne plany zdjęciowe i staraliśmy się osiągnąć jak najwięcej ciekawych efektów bez uciekania się do tych generowanych komputerowo, o ile tylko było to możliwe – wyjaśnia Christopher Nolan. Budżet filmu wyniósł 160 milionów dolarów.
„Incepcja” to zapierające dech w piersiach widowisko. W Paryżu ekipa zrealizowała widowiskową scenę eksplozji na ulicy. Ponieważ władze miasta zabraniają na wykorzystywanie w takich sytuacjach materiałów wybuchowych, efekt wybuchu osiągnięto dzięki wykorzystaniu azotu pod wysokim ciśnieniem. Cała scena została nakręcona przy wykorzystaniu 6 kamer pracujących w największej z możliwych częstotliwości klatkowania – 1000 klatek na sekundę (przy „normalnej” pracy taśmę filmową zapisuje się z prędkością 24 klatek na sekundę). Dzięki temu, można ją było potem pokazać na dużym ekranie w zwolnionym tempie. Choć uzyskanie takiego efektu o jakim marzył reżyser wymagało jeszcze zaangażowania specjalistów od efektów wizualnych.
− Skrupulatnie zwiększyliśmy stopień zniszczenia i komputerowo dodaliśmy więcej elementów: przede wszystkim części murowane, szklane i inne przedmioty, których obecność byłaby zbyt niebezpieczna dla osób przebywających na planie – mówi kierownik ds. efektów wizualnych Paul Franklin.
Dystrybutorem płytowego wydania "Incepcji" jest w Polsce firma Galapagos Films. Premiera Incepcji na DVD i Blu-ray we wtorek (7.12).
KONKURS
Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać "Incepcję" na DVD, lub jedną z nagród związanych z filmem proszę wymienić trzy nazwiska aktorów grających w "Incepcji".
Prawidłowe odpowiedzi proszę wysłać do 10 grudnia na adres:
kultura.konkurs@polskieradio.pl
Proszę w mailu podać adres pocztowy. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.
Uwaga! Proszę przyjrzeć się nagrodom, zdjęcia znajdują się w galerii po prawej stronie artykułu.
usc (na podst.mat.prasowe)