Kultura

Zobaczyć inny świat

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 12:00
- Naszego filmu nie dedykujemy konkretnej publiczności, mieliśmy nadzieję, że trafimy na widza wrażliwego i tak się tutaj stało – powiedziała reżyserka Dorota Kędzierzawska.
Audio
  • "Trójkowo, filmowo" - rozmowa o filmie "Jutro będzie lepiej" Doroty Kędzierzawskiej.
Kadr z filmu Jutro będzie lepiej w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.
Kadr z filmu "Jutro będzie lepiej" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.

W Puławach podczas 5. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbyła się premiera najnowszego filmu reżyserki "Jutro będzie lepiej" w sekcji nieLetnie kino. Ta nowa kategoria składa się z obrazów adresowanych głównie do młodego widza.

Film opowiada historię trójki bezdomnych chłopców, którzy mieszkają na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast. Pewnego dnia Pietia, Waśka i Liapa postanawiają uciec przez zieloną granicę do Polski. Cenią swoją niezależność, ale wiedzą też, że można żyć inaczej i dlatego decydują się poszukać tego lepszego świata. Ruszają przed siebie, bo mają świadomość, że tu nic dobrego ich nie czeka.

- Byliśmy zaskoczeni, że przyszło tyle osób, w tym tyle dzieci, rozmowa była bardzo długa i musieliśmy opuścić kino z powodu kolejnego seansu, który był zaplanowany i dlatego dyskusje przeniosły się na zewnątrz. Dzieci były fantastyczne, zadawały sporo pytań – stwierdził autor zdjęć, Artur Reinhart.

To jest wprawdzie kategoria skierowana do młodego widza, ale nie zabrakło także osób dorosłych, które przyszły zobaczyć ten obraz. Film ciągle nie miał swojej premiery, jednak jak zapewniają jego twórcy, powinien pojawić się jeszcze jesienią tego roku na ekranach kin.

Kadr
Kadr z filmu "Jutro będzie lepiej". fot:materiały prasowe

- Mamy nadzieję, że film będzie miał swoją premierę pod koniec września lub na początku października. 28 września rozpoczynamy nasz nowy projekt – "Polska Światłoczuła" - dodał.

- Czujemy niedosyt kontaktów z widzem, dlatego postanowiliśmy poprawić wizerunek polskiego kina. Wybraliśmy dziesięć miejsc w Polsce, do których będziemy jeździć z dobrymi filmami. Każdej projekcji będzie towarzyszył autor filmu. Chcemy dzieki temu pobudzić publiczność do dyskusji, do rozmów o filmie, usłyszeć co o nich myślą – stwierdziła Dorota Kędzierzawska.

- Mamy zamiar odwiedzać miejsca, gdzie nie ma kina, do których te filmy nie mają szansy trafić - dodała.

 Audycja "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę o 12.00 na antenie Trójki.

 

(aw)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Twórcy "Klatki" na Festiwalu Dwa Brzegi

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 15:06
- To thriller psychologiczny, który łączy w sobie poczucie strachu, paranoi, napięcie z typowym skandynawskim poczuciem humoru - powiedział jeden z reżyserów, Johan Lunborg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sycylia jest kinem"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 15:18
– W ten sposób swoją wyspę określił Leonardo Sciascia, wybitny włoski pisarz, intelektualista XX wieku. Debacie o jego twórczości na Festiwalu Dwa Brzegi towarzyszyć będzie przegląd filmów, powstałych w oparciu o jego powieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Dwa Brzegi": dlaczego kochamy kino?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 18:09
Przez cały Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w specjalnym pomieszczeniu na kazimierskim rynku można było nagrać swoją odpowiedź na pytanie "dlaczego kocham kino?".
rozwiń zwiń