Kultura

Warszawa Singera

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2009 09:33
Od kilku dni ulica Próżna i Plac Grzybowski w Warszawie przenoszą mieszkańców stolicy w czasie do przedwojennej "Warsze" opiewanej przez noblistę Isaaca Bashevisa Singera w licznych opowiadaniach i powieściach. W stolicy trwa właśnie 6. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jak zapowiada dyrektorka festiwalu Gołda Tencer, impreza ukaże całe bogactwo kultury żydowskiej poprzez takie środki wyrazu jak: teatr, film, taniec, muzykę i wystawy.

Od kilku dni ulica Próżna i Plac Grzybowski w Warszawie przenoszą mieszkańców stolicy w czasie do przedwojennej "Warsze" opiewanej przez noblistę Isaaca Bashevisa Singera w licznych opowiadaniach i powieściach. W stolicy trwa właśnie 6. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jak zapowiada dyrektorka festiwalu Gołda Tencer, impreza ukaże całe bogactwo kultury żydowskiej poprzez takie środki wyrazu jak: teatr, film, taniec, muzykę i wystawy.

Szósta edycja Festiwalu rozpoczęła się 29 sierpnia i potrwa do 6 września. Jak co roku do Warszawy przyjechali najznakomitsi przedstawiciele kultury żydowskiej z całego świata. Ważnym wydarzeniem był z pewnością niedzielny, inauguracyjny koncert Filharmonii Opolskiej im. Koncert Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Bogusława Dawidowa z udziałem kantora Moshe Schulhofa. Równie ważnym był sobotni, premierowy pokaz filmu „Perecowicze” w reżyserii Sławomira Grünberga. Wczorajszy wieczór, upamiętniający 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej uświetnił  koncert kantorów. Wystąpili m.in: Yaakov Lemmer (USA), Benzion Miller (USA), Moshe Schulhof (USA).

- “The Voices from Heaven” - chór z Jerozolimy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera pod dyrekcją Bogusława Dawidowa.

Miłośników melodii pochodzących z różnych tradycji nie powinno zabraknąć podczas dzisiejszego(środowego koncetu) w kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Na prowizorycznej scenie wystąpi jeden z najważniejszych współczesnych muzyków, a także jeden z najlepiej sprzedający się skrzypków na świecie- Nigel Kennedy. Muzyk zaprezentuje stołecznej publiczności projekt "East Meets East", będący poszukiwaniem muzycznych korzeni Europy Wschodniej. W tym dniu publiczność usłyszy także krakowski zespół Kroke.

 

''Nigel Kennedy (materiały organizatorów)

3 września zapowiada się jako dzień wyjątkowych atrakcji. W Żydowskim salonie literackim miłośnicy prozy Piota Pazińskiego będą mieli okazję osobiście spotkać się z autorem książki "Pensjonat". Po raz trzeci na Festiwalu Warszawa Singera swoje prace zaprezentuje Marzena Dąbrowska. Otwarcie wystawy „Są róże między cierniami” poprzedzi jej wernisaż. W tym dniu odbędzie się także wernisaż wystawy fotografii Hanny Siudalskiej „Kolory świata- żółty. Atrakcją wieczoru będzie także występ grupy Zakopower. A o 22 Paweł Passini zaprezentuje spektakl „Tehillim/ Psalmy” przygotowany w oparciu o jedną z najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych ksiąg biblijnych - Księgę Psalmów Starego Testamentu.

W festiwalowy piątek (4 września) na spacer „Śladami Singera” zabierze wszystkich chętnych Jan Jagielski, współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. W tym dniu Teatr Żydowski pokaże premierowy spektakl: „Bonjour, monsieur Chagall”.

''David Krauker (materiały organizatorów)

Młośników brzmień klezmerskich nie powinno zabraknąć w sobotę (5 września) na na Placu Grzybowskim. Koncert „Noc Klezmerów” uświetni występ najsłynniejszego muzyka klezmerskiego- Davida Krakauera oraz Josha Dolina. W koncercie wystąpią: David Krakauer, SoCalled, Jerome Harris, Allen Watsky, Trevor Dunn, Michael Sarin. Wieczór zamknie spektakl w oparciu o utwory Władysława Szlengla „Obrachunek z Bogiem” – portret poety w reżyserii Artura Hofmana.   

W ostatnim dniu festiwalu będzie można usłyszeć klarnecistę Macieja Gołębiowskiego i akordeonistę Alaxandra Shevchenko, którzy w mistrzowski sposób łączą elementy polskiej i ukraińskiej muzyki folkowej z jazzem, francuskim chanson, orientalnymi dźwiękami aż po muzykę współczesną.

Koncert finałowy: Lechaim na Próżnej czyli żydowskie piosenki biesiadne zamknie festiwal. Na scenie pojawią się m.in.: Kamila Boruta, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Vira Lozinsky, Sylwia Najah.

(mz)
 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

7. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 08:33
Trwa 7. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec Festiwalu Dialogu Czterech Kultur

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 14:40
Nie będzie 9. edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi - poinformowała w środę na konferencji prasowej prezes Fundacji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur Barbara Knychalska. Fundacja jest właścicielem praw do idei i znaku festiwalu.
rozwiń zwiń