Kultura

Tablica Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2009 09:16
W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego pisarza i reportażystę Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podczas uroczystości podkreślił, że Ryszard Kapuściński był niedościgłym wzorem dziennikarstwa klasy światowej. Tablica została umieszczona na frontowej ścianie siedziby Polskiej Agencji Prasowej, dla której Ryszard Kapuściński przez 14 lat pracował jako korespondent w Afryce i Ameryce Południowej. Tablicę odsłonili żona pisarza Alicja Kapuścińska oraz minister Zdrojewski. Obecna była również córka pisarza oraz liczni przedstawiciele świata mediów.

Ryszard Kapuściński pracę w PAP-ie wspominał po latach jako bardzo trudną. Na tablicy wyryto jego słowa, fragment jednego z wywiadów: "Praca dziennikarza agencyjnego to czyste niewolnictwo. Żaden inny dziennikarz z prasy, telewizji nie wie, co to za męka pisać do agencji". Alicja Kapuścińska podkreślała dziś, że to właśnie trudna, ale pasjonująca praca w PAP przyczyniła się do powstania większości jego książek. Autor, między innymi, "Cesarza", "Hebanu", "Imperium" i "Wojny futbolowej" był najczęściej - obok Stanisława Lema - tłumaczonym za granicą polskim autorem. Jego nazwisko co roku pojawiało się wśród kandydatów wymienianych do nagrody Nobla. Minister Zdrojewski w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że Kapuściński miał swojego Nobla, "takiego specjalnego od nas wszystkich: za te wszystkie elementy, które składają się na jego pisarstwo: za wnikliwość, wrażliwość, dociekliwość, rzetelność, obiektywizm i profesjonalizm".
Sam Kapuściński wyliczył, że w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, cztery razy był wyznaczony do roztrzelania, przebywał na frontach dwunastu wojen. Pytany o to, dlaczego został dziennikarzem i korespondentem odpowiadał niezmiennie, że powodem jego wyboru była pasja.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Gorąca dyskusja o Kapuścińskim

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 13:07
Nie ustaje dyskusja na temat biografii Ryszarda Kapuścińskiego autorstwa Artura Domosławskiego "Kapuściński non - fiction". Zwolenników i przeciwników publikacji zaproszono do udziału w debacie zorganizowanej przez Instytut Reportażu w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zobacz video!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedynie prawda jest ciekawa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2010 06:46
Józef Mackiewicz to jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego talent prozatorski doceniano niemal jednogłośnie. Wśród jego czytelników był Hertz, Gombrowicz czy Wittlin, Czesław Miłosz nazywał go „najlepszym polskim prozaikiem powojennej Polski”. W styczniu minęło 25 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:01
Warszawa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, która będzie przyznawana co roku, autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszego laureata poznamy już w maju 2010 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wręczono nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2010 20:52
Jean Hatzfeld - autor książki "Strategia antylop" - jest laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Książkę ukazała się nakładem wydawnictwa "Czarne".
rozwiń zwiń