Jury przyznało nagrodę "pisarce, która ze skupieniem poezji i szczerością prozy opisuje świat wypędzonych".
Müller jest uważaną za jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej. Jej utwory zostały przetłumaczone na ponad 20 języków.
Jest autorką takich książek, jak: "Lis już wtedy był myśliwym", "Dziś wolałabym siebie nie spotkać", "Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie", "Król kłania sie i zabija", "Sercątko" oraz wydanej w tym roku w języku polskim powieści "Głód i jedwab".
Uznanie przyniosła jej powieść "Niziny", rodzaj antyidylli, opisujący życie na wsi, w ironiczny, a zarazem poetycki sposób. Napisana dwa lata po przeprowadzce do Berlina Zachodniego powieść "Podróżując na jednej nodze" to krytyczne spojrzenie na współczesne społeczeństwo niemieckie. Wydane później "Sercątko" oraz inne jej powieści podejmują problematykę życia i stosunków międzyludzkich w totalitarnym państwie.
Herta Müller urodziła się w 1953 roku w Nitzkydorf w Rumunii. W latach 1972 - 1976 studiowała germanistykę i romanistykę na Uniwersytecie w Timisoarze. Początkowo pracowała jako tłumaczka i nauczycielka języka niemieckiego. Po odmowie współpracy z tajnymi służbami, została zwolniona z posady w szkole.
W 1984 roku zajęła się pisaniem, jednak aż do 1987 roku, kiedy to wyjechała do Republiki Federalnej Niemiec, obowiązywał ją wydany przez władze zakaz publikowania twórczości. Mieszka i pracuje w Berlinie.
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznawana jest od 1901 roku, a ustanowiona została w testamencie Alfreda Nobla z 1895 roku. Pierwszym laureatem nagrody był Sully Prudhomme. W zeszłym roku nagroda trafiła w ręce Jean-Marie Gustave Le Clézio.