Kultura

Według ojca, według córki. Historia rodu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 04:00
Pokłóciliśmy się kilka razy w czasie pisania tej książki, dlatego, że pamiętaliśmy niektóre rzeczy, historie, anegdoty zupełnie inaczej.
Audio

Historia na cztery rece

 

 "Według ojca, według córki. Historia rodu" Jerzego Krzyżanowskiego i jego córki Magdy Krzyżanowskiej-Mierzewskiej to historia dwóch rodów, połączonych małżeństwem autora z Olgą Krzyżanowską, wieloletnią posłanką i wicemarszałkiem Sejmu.

Książka zawiera mnóstwo anegdot i barwnych postaci, a spośród innych sag rodzinnych wyróżnia ją oryginalność podwójnego spojrzenia na przeszłość.

- Pokłóciliśmy się kilka razy w czasie pisania tej książki, dlatego, że pamiętaliśmy niektóre rzeczy, historie, anegdoty zupełnie inaczej – mówi w audycji "Moje książki” Magda Krzyżanowska-Mierzejewska.

Córka i ojciec podążają śladami przodków. Ze Lwowa do Gdyni, z Wilna do Gdańska, z wieloma przystankami po drodze: Jaremcze, Zakopane, obozy jenieckie, Warszawa, Piaseczno...

- Miałam poczucie długu wobec trzech sióstr mojej mamy, wobec ich życzliwości i akceptacji - mówi Magda Krzyżanowska-Mierzejewska. - Od 50 lat wisiało w powietrzu niewypowiedziane oczekiwanie, żeby te historie spisać - dodaje.

 

Wagon Rosja

- Głównym bohaterem jest słabowity mężczyzna – Nikita - taka oferma, która znajduje się jednak w miejscach, w których coś się dzieje – opowiada Małgorzata Barańska, krytyk literatury o książce rosyjskiej pisarki Natalii Kluczariowej „Wagon Rosja”.

Małgorzata Barańska dodaje, że jest to bardzo zabawna pozycja, a autorka dysponuje znakomitym poczuciem humoru.

Wagon_Rosja
Fragment okładki książki "Wagon Rosja"

- Wspaniała jest scena, jak jeden z bohaterów wstąpił do FSB, co bardzo zmartwiło jego rodzinę. Wszystko się jednak zmienia, gdy rodzina dowiaduje się ona, że zaczął on bardzo dużo pić. Bo jeśli pije, to znaczy, że ma wyrzuty sumienia, czyli, że jeszcze jest porządnym człowiekiem – śmieje się Barańska.

Według gościa Jedynki bardzo ciekawie opisane jest najbardziej męskie ze wszystkich świąt, czyli święto kobiet.

- Wszyscy mężczyźni są wtedy kompletnie pijani, a kobiety na nich czekają w domach, a gdy ci, zataczając się przekraczają w końcu próg, trzymają w ręku… wymięty kwiatek – opowiada Małgorzata Baranowska.

Marcin Wojciechowski, publicysta Gazety Wyborczej uważa, że książka łączy tradycyjną wizję Rosji ze współczesnością. Według niego, główny motyw podróży pociągiem i oglądanie z takiej perspektywy kraju, jest dobrze znany.

Dla niego książka jest metaforą, stylem bliska reportażowi. - Autorka jednak wynosi te szkice do rangi literatury – podkreśla Wojciechowski. - Czerpie przy tym z tradycji literatury rosyjskiej, opisując stan ducha narodu.

Przygotowała Magda Mikołajczuk

(pp)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Polska literatura na płycie CD

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:13
W Szwecji powstała i jest kolportowana wśród polonijnej młodzieży płyta zawierająca kanon literatury polskiej. Twórcami tej elektronicznej biblioteki są członkowie Towarzystwa Literackiego Ligatur wchodzącego w skład Kongresu Polaków w Szwecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak turecka i polska literatura opowiadają o historii.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 20:09
"Bękart ze Stambułu" i "Katyń. Ocalona pamięć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks, czyli prawdziwa literatura

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 10:51
Sylwia Chutnik w rozmowie z Katarzyną Nowak mówi o zajmującym komiksie Alison Bechdel "Fun Home".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomiędzy Lwowem a Gdynią

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 17:50
Skomplikowane losy rodziny Krzyżanowskich "według ojca" i "według córki".
rozwiń zwiń