Kultura

Filozof jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 13:41
Skarga, Tischner i Kołakowski, czyli o spotkaniu filozofii i literatury.
Audio

Zapraszamy do wysłuchania audycji o związkach filozofii i literatury. Michał Nowak rozmawiał z Maciejem Michalskim – literaturoznawcą, autorem nowo wydanego studium o twórczości trzech wielkich polskich filozofów 2. poł. XX w.: Barbary Skargi, Leszka Kołakowskiego i Józefa Tischnera. Książka Filozof jako pisarz. Kołakowski – Skarga – Tischner skupia się na literaturoznawczym aspekcie tekstów filozoficznych.

Maciej Michalski mówił o przyczynach, dla których obrał taki międzyrodzajowy kierunek badań, jak i tych właśnie filozofów. Zwracał uwagę na, niesłuszne jego zdaniem i uwarunkowane historycznie, próby deprecjacji twórczości filozoficznej uznanej jednocześnie za literacką. Dwa wymiary tego typu tekstów – filozoficzny i literacki – są często tak bowiem ściśle ze sobą splecione, że nie sposób ich rozdzielić.

Gość Michała Nowaka wyjaśniał, dlaczego tak ważny dla niego – a pomijany w filozofii akademickiej – był podmiotowy aspekt twórczości omawianych filozofów, przedstawiane w tych tekstach (w różny sposób, w różnym stopniu) doświadczenie. Doświadczenie zresztą, jak zasugerował prowadzący audycję, które może być kategorią łączącą filozofię i literaturę.

Maciej Michalski podkreślał również, że różnica między tymi dwoma rodzajami pisarstwa – filozoficznym i literackim – jest raczej różnicą stopnia, a nie jakości: te dwie formy spotykają się często, ubogacając każdą ze stron.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Alfabet filozofów: ksiądz Józef Tischner

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 13:58
15 kwietnia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakładka literacka: "Ślad i obecność" - wspomnienia o prof. Barbarze Skardze

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 15:54
11 października 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 23:30
Rękopisy, maszynopisy, pierwodruki prasowe oraz materiały audiowizualne, jednego z największych filozofów współczesnych, wzbogaciły zbiory Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń