Kultura

Muzykoterapia i polski modernizm

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 23:00
Wystawy: "Melancholia sprzeciwu. Prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii" oraz "Warsztaty Krakowskie 1913-1926"
Audio
  • - Niemal wszystkich tych artystów łączą nieformalne działania kolektywne i odwołania do języka propagandy - mówią toruńscy kuratorzy 'Melancholii sprzeciwu'
  • Fragment debaty 'Fuga śmierci Paula Celana'
  • Wokół 'Warsztatów Krakowskich'

W poniedziałkowym "Wybieram Dwójkę" zaproszaliśmy Państwa na wystawę "Melancholia sprzeciwu. Prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii". Toruńska prezentacja przygotowana przez kuratorów Centrum Sztuki Współczesnej bazuje na części kolekcji gromadzącej sztukę z państw bloku postsowieckiego: Ukrainy, Gruzji, Kirgistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu. Bart de Baere, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii tak mówi o wystawie:  - Ekspozycja obejmuje kilkanaście prac artystów z byłych Republik Radzieckich, m.in. z Ukrainy, Gruzji, Kirgistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu. Jedną z inspiracji kuratorów wystawy był związek między muzyką, a porządkiem społecznym, który w sztuce znalazł szereg niezwykle ciekawych rozwinięć.

Rozmawialiśmy z toruńskimi kiratorami Agnieszką Pinderą i Daniel Muzyczukiem. Mówiliśmy także o najnowszej ekspozycji w Galerii Jednej Książki zainspirowanej "Warsztatami Krakowskimi 1913-1926" - książce o jednym z najważniejszych stowarzyszeń w historii polskiego wzornictwa działającemu na początku XX wieku przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie. Członkowie tego stowarzyszenia odrzucali zarówno naśladowanie stylów historycznych, jak i dekoracyjność secesyjną, postulując produkcję wyrobów starannie zaprojektowanych i wykonanych, odznaczających się dużymi walorami zarówno artystycznymi, jak i użytkowymi. Warsztaty Krakowskie odegrały znaczącą rolę w propagowaniu sztuki modernistycznej. Z autorami opracowania, Marią Dziedzic i Władysławą Plutą, organizatorem wystawy Jadwigą Wielgut-Walczak oraz historykem sztuki Andrzejem Szczerskim rozmawiała Justyna Nowicka.

Na koniec zajrzeliśmy po raz ostatni na zakończony wczoraj II Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Jedną z jego atrakcji była debata "Fuga śmierci Paula Celana", z udziałem m.in. tłumacza i wydawcy żydowskiego poety, Ryszarda Krynickiego.

Gospodarzema audycji była Agata Kwiecińska.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni