Kultura

Kobieta, która kocha się w bryle kamienia

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 13:45
- Dla mnie kamień jest żywy, szlachetny i piękny i każdy kawałek niepowtarzalny - mówi Monika Osiecka, która wydała właśnie intymny dziennik o kobiecości, ale przede wszystkim o rzeźbie.
Audio
Fragm. okładki książki Moniki Osieckiej Fragmenty lustra, wyd. słowoobraz terytoria
Fragm. okładki książki Moniki Osieckiej "Fragmenty lustra", wyd. słowo/obraz terytoriaFoto: mat. prasowe

- Bardzo ważny jest moment wybierania kamienia, bo ja właśnie w tej bryle muszę coś zobaczyć, coś co mogę wyrzeźbić - mówi artystka - Natomiast jeżeli dostanę sześcian, równo przycięty ze wszystkich stron blok, to nie mogę nic stworzyć.
Artystka Monika Osiecka lubi drążyć w kamieniu, zostawiać jedynie cienką ściankę. Pracuje w garażu bez okien i bieżącej wody. Potrzebuje dużo przestrzeni na formy, negatywy rzeźb.
Przez dwadzieścia lat rzeźbiarka spisywała notatki. Zebrała je właśnie w albumie "Fragmenty lustra". Książka jest intymną opowieścią o macierzyństwie, kobiecości i przede wszystkim rzeźbie.
Na okładce wielka kamienna biała skała – kamieniołom w Carrarze i delikatna kobieta. W środku pisze: "Odłamek białego marmuru, jeśli go podnieść do oczu, skrzy się kryształkami, odłamana krawędź wygląda jak oszroniona i nie ma jak zachować tej urody. Światło się zmienia i błysk znika. Nie ma Muzeum Lśnień i Urody Chwili".
- Lubię jak widać napięcie, emocje. Lubię zostawiać uderzenia dłuta, chociaż to jest trochę graficzne, bo nie do końca widać formę, ale widać rysunek - mówi w Dwójce.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Mirosław Bałka rozmawia z Polskim Radiem!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 15:52
Ludzie do mojej sztuki podchodzą jak do prozy, podczas gdy ma ona więcej wspólnego z poetyką japońskiego haiku - mówi światowej sławy polski artysta Mirosław Bałka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W pracowni Gustawa Zemły

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 00:45
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z jednym z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypełnij 80 stron ankiety. Poznasz swoją przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 10:00
Czy nieustannie planujesz, wizualizujesz, zakładasz, przewidujesz, prognozujesz i generujesz obrazy przyszłości? Tak? Zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
rozwiń zwiń