Kultura

Chrońmy zabytki

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2010 10:45
Cztery punkty, 76 stron i szczegółowe projekty dla Warszawy. Stolica ma już projekt programu opieki nad zabytkami na lata 2010- 2013.

Zgodnie z ustawą o ochronie zbytku z 2003 roku jest to dokument obowiązkowy i powinna go mieć każda gmina w Polsce. Program ten jest przewidziany na 4 lata. Jednakże jego wyznaczony cel i priorytety są przeznaczone do realizacji do 2020 roku, jak większość dokumentów strategicznych m. st.Warszawy.

Jak piszą autorzy programu w jego skład wchodzi diagnoza stanu zabytków w Warszawie wraz z opisem historycznym dziedzictwa stolicy. Program wskazuje także elementy przestrzenne identyfikujące tożsamość historyczną miasta. Dokument określa działania mające na celu ochronę zabytków i zahamowanie procesu ich degradacji. Opisuje też sposób wykorzystania i udostępniania zabytków oraz zwiększenia ich atrakcyjności dla potrzeb mieszkańców i turystów. Ma on również na celu podniesienie świadomości ochrony dziedzictwa kulturowego wśród społeczeństwa.

Ze względu na wielkość obszaru jaki obejmuje program jego autorzy zostali zmuszeniu do operowania ogólnymi zasadami, a nie pracami nad konkretnymi obiektami. Główne jego cele to przede wszystkim:
- poprawa stanu zachowania zabytków;
- eksponowanie walorów zabytkowych krajobrazu kulturowego;
- podnoszenie świadomości ochrony dziedzictwa kulturowego wśród społeczeństwa;
- wykorzystanie i udostępnienie zabytków na potrzeby mieszkańców i turystów.

Do 5 marca trwają społeczne konsultacje "Programu opieki nad zabytkami m.st. Warszawy na lata 2010-13". Opinie można przesyłać drogą elektroniczną na adres: ponz@um.warszawa.pl lub w miejscu wyłożenia dokumentu (w Wydziałach Obsługi Mieszkańców dla poszczególnych dzielnic i w Punkcie Informacyjnym Urzędu przy placu Bankowym 3/5). Opracowanie dostępne dziś nosi nagłówek "Projekt".

Zainteresowani programem będą mogli zapoznać się z jego najważniejszymi założeniami oraz wyrazić swoją opinię także podczas spotkania, które odbędzie się 24 lutego 2010r. w godzinach 17.00–19.00, w sali konferencyjnej Pałacu Ślubów przy placu Zamkowym 6.


Zobacz więcej na temat: Warszawa POLSKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Znikające zabytki Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2008 10:00
Stołeczna dzielnica Białołęka to obecnie wielki teren budowy, na którym niszczeją pomniki historii Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarne zabytki

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2009 07:00
Na warszawskich Powązkach odnowiono w tym roku osiemnaście pomników i kaplic. To efekt działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Najwięcej pieniędzy pochłonęły prace konserwatorskie dziewiętnastowiecznej kaplicy rodziny Wilczan - 124 tysiące złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabytki słowem i zdjęciem malowane

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 23:25
Ukazały się dwie ciekawe publikacje o pałacach i dworach.
rozwiń zwiń